Miejsce: Wiara Święci JOANNA D'ARC

Warning: Parameter 1 to plgContentPlg_Jabookmark::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/ciekawyswiata/libraries/joomla/event/event.php on line 67

JOANNA D'ARC

Joanna urodziła się w 1412 roku w Domrémy w północno-wschodniej Francji, w rodzinie chłopskiej. Nie uzyskała nigdy wykształcenia, ale jej rodzice byli wyjątkowo pobożni. W tym czasie między Francją a Anglią toczyła się wojna stuletnia. Ziemie, na których żyła Joanna były otoczone przez tereny burgundzkie podległe Anglikom. Jej rodzina pozostała jednak lojalna swojej ojczyźnie. W dzieciństwie przyszła bohaterka narodowa była świadkiem kilkakrotnych napadów Burgundczyków na jej wieś.W wieku 12 lat Joanna doznała mistycznego widzenia. Wtedy złożyła śluby czystości. Głosy świętych nakazały jej wyzwolenie Francji z rąk okupanta i osadzenie na tronie prawowitego sukcesora Karola. Wkrótce za zgodą następcy oraz duchownych wyruszyła na czele niewielkiego oddziału. W 1429 roku odbiła oblegany przez Anglików Orlean i z jej inicjatywy doszło do koronacji Karola VII w Reims.


Rok później w czasie próby odbicia Campiegne Joanna została pojmana przez burgundzkie wojska i sprzedana Anglikom. Ci postawili ją przed sądem biskupim jako czarownicę i heretyczkę. Wyrok był okrutny – spalenie na stosie. W 1431 roku karę śmierci wykonano, a prochy Dziewicy Orleańskiej wrzucono do Sekwany.

25 lat po śmierci rozpoczął się proces rehabilitacyjny Joanny d'Arc, ale dopiero w 1920 roku uznano ją za świętą. Co roku 6 maja w Orleanie obchodzi się jej uroczyste święto.

Kapy