Miejsce: Budowle

Budowle

Zapora Trzech Przełomów: najdroższy pojedynczy projekt budowlany na świecie

CC. SA. 2.0 Aut:Le Grand PortageZapora Trzech Przełomów to tama zbudowana na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin – Hubei. Budowa trwała 13 lat i zakończyła się 20 maja 2006 roku. Wielka Tama jest najdroższym pojedynczym projektem budowlanym na świecie. Koszt przedsięwzięcia wyniósł około  37 mld USD.

QUEBEC NAJDŁUŻSZY MOST WSPORNIKOWY

Québec jest uznawany za najdłuższy most wspornikowy na świecie. Znajduje się on w Kanadzie nad Rzeką Św. Wawrzyńca.

LUWR

Fot: Eric Pouhier wikipedia.pl CC-A 3.0Luwr to największe i najczęściej odwiedzane na świecie muzeum Francji. Położone w Paryżu na prawym brzegu Sekwany na jednej osi ze słynnymi Polami Elizejskimi posiada olbrzymią kolekcję aż 35 000 eksponatów wystawionych na widok publiczny na ponad 60 000 m².

LAKE PONTCHARTRAIN CAUSEWAY

Most Lake Pontchartrain Causeway, zwany też po prostu Causeway, w Stanach Zjednoczonych na jeziorze Pontchartrain w Luizjanie jest obecnie najdłuższym mostem na świecie. Łączy Nowy Orlean z Mandeville. Mierzący 38 km 422 m obiekt składa się z dwóch równoległych części. Pierwszą nitkę wybudowano w 1956 roku, drugą 13 lat później.

KRZYWA WIEŻA W PIZIE

Fot: Softeis wikipedia.pl CC-A 3.0Symbolem włoskiego miasta Piza położonego w Toskanii od lat jest słynna Krzywa Wieża. Ta romańska dzwonnica katedralna należy do grona najbardziej znanych obiektów architektonicznych świata. Budowla zawiera 7 dzwonów.

BURJ AL-ARAB

Najbardziej charakterystyczny budynek Dubaju. Stoi 15 km od centrum miasta i 25 km od lotniska. Wybudowany w kształcie żagla na sztucznej wyspie 280 m od brzegu w Zatoce Perskiej. Jest najwyższym hotelem na świecie (321m) i jednym z niewielu, który może poszczycić się aż siedmioma gwiazdkami.

BURJ DUBAI - Wieża Dubajska

Tak zwana Wieża Dubajska jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie. Ma 818 metrów i 206 kondygnacji. Zostanie ukończona prawdopodobnie w sierpniu 2009 roku.

Latarnia - Wieża Herkulesa

Wieża Herkulesa to najstarsza latarnia morska na świecie położona na przylądku na hiszpańskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, na terenie miasta La Coruna. Została zbudowana w II wieku n.e przez Rzymian, w czasie panowania Cesarza Trajana i aż do dzisiaj jej światło jest dla marynarzy znakiem, że zbliżają się do Hiszpanii.

WIEŻA EIFFELA

Ta najwyższa budowla Paryża stoi w jego centrum. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów i symbolem Francji. Pomysłodawcą konstrukcji był Maurice Koechlin, a nie Gustaw Eiffel, jak się powszechnie uważa. W trakcie prac nad konstrukcją Eiffel odkupił prawa autorskie od swoich dwóch współpracowników.

Strona 1 z 3