Miejsce: Zabytki Cuda Świata TAJ MAHAL

TAJ MAHAL

W 1631 roku zmarła przy kolejnym porodzie trzecia żona indyjskiego cesarza Szahdżahana – Mumtaz Mahal. Przed śmiercią prosiła męża, by zaopiekował się dziećmi, nigdy więcej się nie ożenił i wybudował mauzoleum ku jej czci. Zrozpaczony władca podobno osiwiał w ciągu jednej nocy.W latach 1632-1654 wybudowano najwspanialszy pomnik miłości - Taj Mahal. Centralnym obiektem jest grobowiec – duża, biała marmurowa struktura. Marmur do budowy dowożono z odległego o prawie 350 km kamieniołomu. Zdobią go tysiące kamieni szlachetnych. Kopuła wznosząca się ponad grobowcem jest jedną z najbardziej spektakularnych i najbardziej rozpoznawanych na świecie. Ma wysokość 35 metrów i jej kształt przyrównywany bywa do główki cebuli. Jej szczyt ozdobiono kwiatem lotosu. Kopuła jest podkreślona czterema mniejszymi umieszczonymi na rogach. Wokół budowli znajdują się też cztery ponad czterdziestometrowe wieże - minarety.

Do budowy obiektu zatrudniono około 20 000 ludzi z całej północnej części Indii – kamieniarzy, rzeźbiarzy, budowniczych.

Przed mauzoleum rozciąga się malowniczy krajobrazowy ogród w perskim stylu. Ma on być wyobrażeniem muzułmańskiego raju. Budowlę otacza sieć kanałów wodnych.

Obiekt jest jednym z siedmiu nowych cudów świata..

Kapa