Miejsce: Budowle Drapacze chmur WIEŻOWIEC SEARS TOWER

WIEŻOWIEC SEARS TOWER

Budowę tego wysokościowca mieszczącego się w centralnej części Chicago ukończono w 1974 roku. Do dachu liczy on 442,3 m, co czyni go najwyższym budynkiem Stanów Zjednoczonych, a nawet całej Ameryki Północnej. Jeśli uwzględnimy także anteny na szczycie, wówczas Sears Tower możemy nazwać najwyższym ukończonym budynkiem świata (527,3 m).Ma 110 pięter i wzniesiono go dla korporacji handlowej Sears (stąd też nazwa). Budynek odkupiła w 2009 roku brytyjska firma Willis Group Holdings Ltd. W związku z tym nazwę zmieniono na Willis Tower. Większość mieszkańców Chicago odniosło się krytycznie do tego faktu, dlatego obecnie formalnie używa się obu określeń, ale starsze jest popularniejsze.

Około 2 400 robotników pracowało przy konstrukcji wieżowca, a ośmiu poniosło śmierć. Nie odstraszyło to jednak Francuza – Alaina Roberta, słynnego człowieka-pająka od wspięcia się bez żadnych zabezpieczeń na dach budynku w 1999 roku.

Co roku drapacz chmur odwiedza 1,5 miliona turystów, którzy ze 103. piętra mogą podziwiać panoramę miasta. W wietrzny dzień odwiedzający mogą odczuć delikatne kołysanie się budynku  (wierzchołek odchyla się niekiedy o nawet 90 cm od pionu!).

KaPy

 


Polecamy:


Zajmujemy się budową szamb ekologicznych filtry oase . Skorzystaj z naszej oferty już dziś.

Profesjonalne projekty oświetleniowe projekt oswietlenia warszawa . Sprawdź naszą stronę w internecie.