Nazwa tego masywu górskiego w Sudetach Środkowych wiąże się z ich typem. Są to, jedne z nielicznych w Europie, góry płytowe o spłaszczonym i rozległym wierzchołku (jak blat stołu). Swój wygląd zawdzięczają przede wszystkim ruchom tektonicznym i erozji klimatycznej. Ponieważ piaskowce (a właśnie z tego surowca mineralnego zbudowany jest łańcuch) ulegają silniejszemu niszczeniu zwłaszcza w dolnych partiach, stąd dzisiaj podziwiać możemy fantazyjnie wymodelowane Skalne Grzyby. Wiodące tędy szlaki turystyczne nie są tak często uczęszczane, dzięki czemu wybierający tę trasę mają okazję w spokoju i ciszy kontemplować piękno przyrody.
Góry
GÓRY STOŁOWE
GÓRY AŁTAJ
Ten łańcuch górski, którego długość wynosi około 2000 km, ciągnie się na terenach Rosji, Kazachstanu, Mongolii i Chin. Nazwa Ałtaj oznacza „góry złota”. Pasmo dzieli się na trzy części: Ałtaj Właściwy (najwyższy szczyt – Biełucha – 4506 m n. p. m.), Ałtaj Mongolski (najwyższy szczyt – Chujten – 4374 m n. p. m.) oraz Ałtaj Gobijski (najwyższy szczyt – Ich Bogd uul – 3957 m n. p. m.).
Góra Ararat
Ararat
Ararat- „boska góra”. Ararat jest masywem górskim pochodzenia wulkanicznego; znajduje się na styku granic Turcji, Iranu i Armenii. Zajmuje powierzchnię ok. 1000 km2 i składa się z dwóch szczytów: Wielkiego – 5165 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m.