Miejsce: Wiara Katedry

Katedry

KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE WE FLORENCJI

Katedrę florencką zaczęto wznosić w XIII wieku w miejscu dawnego kościoła Santa Reparata. Prace, które trwały blisko 6 stuleci, początkowo nadzorował Arnolf di Cambio, włoski architekt i rzeźbiarz. Po jego śmierci budowę kontynuowali m. in. Giotto di Bondone oraz Andrea Pisano. Projekt kopuły wykonał Filippo Brunelleschi w XV wieku. W 1436 roku świątynię konsekrowano. Ostatnim wykończonym elementem była wspaniała bogato zdobiona neogotycka fasada wykonana według planu Emilio de Fabris z wielobarwnych płyt marmurowych w odcieniach zieleni, bieli i różu (XIX w.). Na jej górze, poniżej rozety znajdują się figury apostołów, zaś w centralnej części – Maryja z Dzieciątkiem.

KATEDRA W CHARTRES

Fot: Roby wikipedia.pl CC-A 3.0Około 80 km na południowy-zachód od Paryża znajduje się miasto Chartres, a w nim jeden z najlepszych przykładów stylu gotyckiego we Francji – katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Ten rzymsko-katolicki kościół góruje nad otaczającym krajobrazem zarówno za sprawą swojego położenia (na wzgórzu) jak i dwóch wysokich, ponad stumetrowych iglic.

KATEDRA W CANTERBURY

Fot: Hans Musil wikipedia.pl CC-A 3.0W Kencie znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej znanych budowli chrześcijańskich Anglii. Jest to siedziba arcybiskupa Kościoła Anglikańskiego – katedra w Canterbury.

KATEDRA NOTRE-DAME

Fot: Jerome Dumonteil wikipedia.pl CC-A 3.0Katedra Notre-Dame jest powszechnie uważana za jeden z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury francuskiej na świecie. Często używana w krajach frankofońskich w odniesieniu do katolickich obiektów sakralnych nazwa Notre-Dame oznacza „Nasza Pani” i nawiązuje do popularnych określeń Maryi Panny.

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA

Katedra koronacyjna Polskich królów i bazylika prymasowska. W jej wnętrzach miało miejsce wiele ważnych historycznych wydarzeń z dziejów Polski. Główną świątynię otacza aż 14 kaplic. Tutaj w srebrnej trumnie spoczywają Relikwie św. Wojciecha, tu także pochowano Dobrawę – żonę Mieszka I i Ignacego Krasickiego.