Miejsce: Wiara Kościoły

Kościoły

KOŚCIÓŁ NMP W DREŹNIE

Kościół Najświętszej Marii Panny w Dreżnie to jeden z największych na świecie budynków wzniesionych z piaskowca. Należy do nielicznego grona zabytków sakralnej architektury protestanckiej rozpoznawanych na naszym kontynencie. Luterański barokowy kościół wzniesiono w latach 1726-1743 w miejscu dawnych świątyń: romańskiej a później gotyckiej. Inwestycję finansowo zasilali przede wszystkim mieszczanie. Obiekt wzniesiono na planie centralnym. Wąskie okna i smukłe filary dodawały kościołowi subtelności a duża wykonana z piaskowca kopuła nawiązywała do tych wykonanych przez największych architektów.

KOŚCIÓŁ MARIACKI W LUBECE

Przez sto lat (1250-1350) obywatele północnoniemieckiego miasta wznosili jedno z najokazalszych dzieł gotyckiej architektury. Ceglany kościół mariacki wzorowany na francuskich katedrach powstał w miejscu dawnego romańskiego zabytku. Zbudowana jako trójnawowa bazylika świątynia miała być przykładem potęgi kupców a jednocześnie atutem w ręku rady miasta konkurującej z biskupstwem.

BAPTYSTERIUM WE FLORENCJI

Fot: Radomil CC 3.0Baptysterium San Giovanni znajduje się we Florencji w pobliżu katedry. Pierwsza budowla powstała w tym miejscu w okresie IV-VI w. Kilka stuleci później (1059-1128) baptysterium przebudowano w stylu romańskim w kształcie jaki znamy do dziś. Ten ośmiokątny obiekt sakralny należy do grona najstarszych budynków w mieście i posiada status bazyliki mniejszej.

KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W WITTENBERDZE

W latach 1490-1511 za sprawą władcy Saksonii Fryderyka III wybudowano w Wittenberdze późnogotycki kościół wchodzący w skład kompleksu zamkowego.

HAGIA SOFIA

Kościół Mądrości Bożej został ufundowany  przez Justyniana I Wielkiego. Powstał w latach 532-537 jako katedra patriarsza Kościoła bizantyjskiego. W 1453 roku po zdobyciu Konstantynopola przez Turków sułtan Mehmed I kazał zatynkować i zamalować wszystkie elementy chrześcijańskie kościoła i przekształcił go w meczet. Obecnie stworzono tu muzeum.

Strona 1 z 2