Miejsce: Wiara Kościoły KOŚCIÓŁ PIELGRZYMKOWY W WIES

Warning: Parameter 1 to plgContentPlg_Jabookmark::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/ciekawyswiata/libraries/joomla/event/event.php on line 67

KOŚCIÓŁ PIELGRZYMKOWY W WIES

Kościół ten znajduje się w południowych Niemczech, w Bawarii i jest jednym z najwspanialszych przykładów stylu rokoko w tym kraju. Wzniesiony w latach 1745-1754 był obiektem kultu przede wszystkim za sprawą niewielkiej drewnianej figurki biczowanego Chrystusa. W oczach Jezusa z rzeźby okoliczna chłopka dostrzegła łzy. Napływ pielgrzymów, którzy dowiedzieli się o cudzie, sprawił, że postanowiono wybudować tu sanktuarium.

Świątynia ma postać bazyliki na planie owalu. Projekt wykonał i prace nadzorował architekt Dominik Zimmermann, a wnętrza ozdobił jego brat Jan – malarz.

Najbardziej imponujący jest chyba ołtarz bogato dekorowany rzeźbami. Zachwycają też połączone z sztukateriami plafonowe malowidła na sufitach dające wrażenie wypukłości.  Do elementów ozdobnych należą również niebieskie i czerwone kolumny sprawiające wrażenie marmurowych. Odwiedzających przytłacza niezwykła ilość zdobień, rzeźb, malowideł, kolorów, złoceń. Różnorodne faktury, barwy, postacie kłębią się tu w oszałamiającym bogactwie. Mnoga jest też liczba wątków i historii biblijnych zobrazowanych w poszczególnych częściach kościoła.

W 1983 roku świątynię wpisano na listę UNESCO.

KaPy