Miejsce: Wiara Kościoły KOŚCIOŁY W LALIBELI

Warning: Parameter 1 to plgContentPlg_Jabookmark::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/ciekawyswiata/libraries/joomla/event/event.php on line 67

KOŚCIOŁY W LALIBELI

Lalibela leżąca w północnej części Etiopii słynie przede wszystkim jako ośrodek ortodoksyjnego kościoła etiopskiego należącego do obrządku wschodniego chrześcijańskiego. Jest jednym z najświętszych miejsc (obok Aksum) i centrum pielgrzymkowym w tej części kraju. Lalibela miała być Nową Jerozolimą w odpowiedzi na zajęcie Ziemi Świętej przez muzułmanów.

Znajduje się tu 11 skalnych kościołów zbudowanych prawdopodobnie na przełomie XII i XIII wieku za panowania cesarza Lalibeli, od którego imienia pochodzi dzisiejsza nazwa miasta. Kościoły wykuto w czerwonej wulkanicznej masie i szarym bazalcie. Są połączone tunelami i przejściami.

Bete Giyorgis, czyli Kościół św. Jerzego zbudowany na planie krzyża jest najbardziej znanym i najlepiej zachowaną świątynią kompleksu.

Badacze spierają się co do konstrukcji systemu kościołów. Niektórzy uważają, że do pomocy przy ich budowie zaangażowano templariuszy lub innych cudzoziemców, gdyż wśród detali dekoracyjnych istnieją wyraźne oznaki wpływów koptyjskich. Część naukowców wyraźnie sprzeciwia się takim teoriom i twierdzi, że świątynie to wytwór średniowiecznej cywilizacji abisyńskiej.

Kościoły, oprócz funkcji religijnej i walorów zabytkowych, są też znaczącym osiągnięciem inżynieryjnym. Większość posiada studnie, baseny chrzcielne i artezyjskie systemy doprowadzania wody na wzgórza, na których znajduje się miasto.

Obecnie największe zagrożenie stanowi erozja skał spowodowana przede wszystkim wietrzeniem i deszczami. Wspólne wysiłki kilku organizacji być może już wkrótce doprowadzą do restauracji zabytków.

KaPy