Miejsce: Sztuka Literatura Agata Christie - wielka pisarka

Agata Christie - wielka pisarka

Agata Christie tak naprawdę nazywała się Agata Mary Clarissa Miller Christie. Urodziła się w Torquay 15 września 1890 roku. Jest chyba najbardziej znaną, brytyjską pisarką kryminałów na świecie.Agata Christie napisała i wydała około 90 powieści oraz sztuk kryminalnych, które odniosły sukces na całym świecie. Zazwyczaj akcja z jej książek ma miejsce w pomieszczeniach zamkniętych i z pewnością jeden z mieszkańców jest mordercą.

Christie sprzedała ponad miliard egzemplarzy swoich powieści napisanych w języku angielskich oraz drugi miliard w innych 45 obcych językach. W samej Francji sprzedano ponad 40 mln jej książek.

Kilka powieści obyczajowych wydała jako Mary Westmacott. Prawie wszystkie jej powieści zostały sfilmowane, a nawet powstały seriale telewizyjne.
Agata Christie w swoich kryminałach stworzyła postacie dwóch detektywów: starszej pani panny Marple oraz bardo ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota.

Agata Christie po raz pierwszy wyszła za mąż za lotnika Archibalda Christie 24 grudnia 1914 roku, a rozwiodła się w 1928 roku. Z tego małżeństwo pochodzi jej córka o imieniu Rosalind.

W 1926 roku Christie zniknęła na kilka dni, ale nie wiadomo gdzie ona się podziewała, nigdy nikomu tego nie powiedziała. Podczas pierwszej wojny światowej Agata Christie pracowała w aptece, w której poznała wiele rodzajów trucizn, po czym wiedzę tą wykorzystała w swoich książkach.

Po raz drugi wyszła za mąż we wrześniu 1930 roku za Maxa Mallowana, z którym podróżowała na Bliski Wschód. Christie otrzymała Order Imperium Brytyjskiego w 1971 roku. Zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford.

Po śmierci wydane zostały jeszcze dwie jej książki, które napisała kilkadziesiąt lat wcześniej, lecz było to jej życzenie.

Przykładowe tytuły powieści napisanych przez Agatę Christie:
* "Morderstwo w Orient Expresie"
* "Śmierć na Nilu"
* "Morderstwo na polu golfowym"
* "Tajemnicza historia w Styles"
* "Randez-vous ze śmiercią"
* "Morderstwo to nic trudnego"
* "Czarna kawa"
* "A.B.C."
* "N czy M?"
* "Boże Narodzenie Herkulesa Poirot"
* "Uśpione morderstwo".

Tytuły powieści napisanych pod pseudonimem Mary Westmacott:
* "Córka jest córką"
* "Chleb olbrzyma"
* "Samotna wiosną"
* "Niedokończony portret"
* "Róża i cis".

AnMar / time4men.pl