Miejsce: Społeczeństwo Ludy Kultura Olmeków

Kultura Olmeków

Fot: CC-A 3.0

Początki kultury Olmeckiej datowane są na 1200 r. p.n.e. , chodź ślady osad olmeckich w Ameryce, szacowane są na lata 1600-900 p.n.e. Olmekowie byli głównie rybakami, myśliwymi i rolnikami, nie znali koła i nie używali zwierząt jucznych. Uprawiali takie Rośliny jak dynie, bawełnę i kukurydzę. Znali tkactwo i garncarstwo.Najważniejsze stanowiska archeologiczne związane z Olmekami to La Venta, Tres Zapotes, San Lorenzo oraz Cerro de las Mesas.

Cechą wspólną kultury Olmeckiej były rzeźby twarzy ludzkich posiadające negroidalne rysy twarzy. Olmekowie pozostawili też po sobie ogromne głowy wykonane w kamieniu.

Olmekowie wznosili też platformy, ołtarze ofiarne, piramidy, grobowce. Z Kulturą Olmecką  związane jest pismo "glificzne", jeszcze nie w pełni odczytanego. Wśród odkrytych do tej pory znalezisk Olmeckich można wymienić takie wyroby jak: biżuterię, posążki i figurki zwierząt wykonane w bazalcie, nefrycie, jadeicie oraz serpentynicie.

Z okresem rozwoju kultury olmeckiej związane jest powstanie religii wraz z panteonem bóstw. Kultura Olmecka zanikła ok. 400 lat p.n.e. Na jej podstawach rozwinęły się późniejsze  kultura między innymi Azteków i Majów.

KR /

 


Polecamy:


Duży wybór maszyn budowlanych w dobrym stanie ritchie bros . Aktualna oferta na naszej stronie internetowej.

Szelki do noszenia małych dzieci talerze dla dzieci . Zrób zakupy u nas już dziś.