Miejsce: Społeczeństwo Naj... Najpiękniejsza kobieta świata: Helena Trojańska

Najpiękniejsza kobieta świata: Helena Trojańska

Najpiękniejsza kobieta świata. Zdrajczyni pożądana przez setki mężczyzn. Umiejętnie wykorzystywała swoje wdzięki. Jej uroda stała się symbolem triumfującej kobiecości, która potrafi zmieniać i kierować losami świata. A może wcale nie była chytrą i przebiegłą intrygantką, a tylko bezbronnym narzędziem w rękach okrutnego fatum...Helena była córką Zeusa i Ledy. Najpotężniejszy z bogów pod postacią łabędzia spłodził z Ledą Helenę i Dioskurów: Polluksa i Kastora. Oficjalnym ojcem Heleny był Tyndareos. Ponieważ Helena była przyczyną wielu nieszczęść i tragedii dlatego niektórzy uznawali, że jej matką była bogini Zemsty, Nemesis. Jej uroda nie miała sobie równych, dlatego stała się przedmiotem pożądania setek zalotników. Tezeusz porwał ją i poślubił przed zejściem do Podziemi. Podczas jego nieobecności jej bracia wydali ją za mąż za Menelaosa, król Sparty, brata Agamemnona, króla Myken.

W trakcie wesela Tetydy i Peleusa bogini Niezgody – Eris rzuciła na stół jabłko z napisem: Dla najpiękniejszej. Stało się ono przyczyną sporu  Ateny, Hery i Afrodyty. Na polecenie Zeusa konflikt miał rozstrzygnąć Parys, książę trojański. Aby przekupić młodzieńca każda z bogiń obiecała mu różnorodne dary: Atena – mądrość, Hera – bogactwo, Afrodyta – Helenę, najpiękniejszą kobietę na świecie. Parys przyznał jabłko Afrodycie.

Uwiedziony urodą Heleny za jej połowiczną zgodą uprowadził piękność do Troady. Stało się to przyczyną późniejszej dziesięcioletniej wojny trojańskiej. Policzek wymierzony Grekom postanowili pomścić wszyscy wcześniejsi zalotnicy Heleny. Pomoc bratu zaoferował też Agamemnon, który stał się przywódcą Achajów.

Po śmierci Parysa, Helena została żoną jego brata Deifobosa. Jednak po zdobyciu Troi przez Greków wciąż zauroczony Heleną Menelaos wybaczył jej zdradę i niewierność. Zabrał do Sparty, gdzie żyli przez lata szczęśliwie.

Różne są wersje ostatnich losów Heleny. Niektóre podania uznają, że bogowie obdarzyli ją nieśmiertelnością i na Polach Elizejskich żyje ze swoim mężem Menelaosem. Inni uważają, że poślubiła Achillesa i miała z nim skrzydlatego syna Euforiona, który wzgardził miłością Zeusa, za co został rażony gromem. Najbardziej dramatyczna z wersji zakłada, iż zginęła popełniając samobójstwo na wyspie Rodos.

KaPy

 


Polecamy:


Pzedłużacze elektryczne Elcord złącza kablowe . Pełna oferta na naszej stronie internetowej.

Zatyczki do uszu firmy HS Profile zatyczki dla muzyków . Najniższe ceny na rynku.