Miejsce: Sławni ludzie Naukowcy BLAISE PASCAL

Warning: Parameter 1 to plgContentPlg_Jabookmark::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/ciekawyswiata/libraries/joomla/event/event.php on line 67

BLAISE PASCAL

Pascal urodził się w 1632 roku w Clermont-Ferrand we Francji. W 1640 roku rodzina przeniosła się do Rouen. Blaise był synem urzędnika służby cywilnej. Od dziecka był słabego zdrowia, choć w młodości prowadził dość hulaszczy tryb życia. Opamiętanie przyszło, gdy podczas wypadku konnego otarł się o śmierć. Wtedy zwrócił się do Boga i stał się gorliwym wyznawcą chrześcijaństwa.Od wczesnych lat wykazywał wybitne zdolności. Już jako nastolatek odkrył geometryczne twierdzenie nazwane od jego nazwiska twierdzeniem Pascala. Opisał prawo ciśnienia w cieczach (prawo Pascala) do dziś wykorzystywane w hydrostatyce, wszelkich pompach, urządzeniach hydraulicznych i pneumatycznych. Największym i najcenniejszym wkładem naukowym Pascala jest jednak rachunek prawdopodobieństwa. Miał on olbrzymi wpływ na rozwój matematyki, ale także ekonomii, statystyki, informatyki, fizyki, genetyki.

W kwestii filozofii Blaise skłaniał się ku jansenizmowi. Stworzył też słynny zakład Pascala, dowodzący iż wiara w Boga opłaca się bardziej, jest mniej ryzykowna niż niewiara.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki ciśnienia oraz języka programowania w informatyce.

Blaise Pascal zmarł w 1662 roku w Paryżu.

KaPy