Miejsce: Sławni ludzie Naukowcy DMITRIJ MENDELEJEW

DMITRIJ MENDELEJEW

Dmitrij Mendelejew urodził się w 1834 roku w Tobolsku. Rozpoczął naukę w gimnazjum. Jego ojciec zmarł nagle. Wkrótce rodzinną fabrykę strawił pożar. Zubożała rodzina przeniosła się do Sankt Petersburga. Tutaj Dmitrij podjął studia w Instytucie Pedagogicznym. Po ich ukończeniu zdiagnozowano u niego gruźlicę dlatego w 1855 roku wyruszył na Krym, by u wybrzeży Morza Czarnego podjąć kurację. Po powrocie zaczął wykładać chemię na petersburskim uniwersytecie.


Reklama

Listwy drewniane to nasza specjalność listwy cokołowe . Wejdź na naszą stronę internetową.

Tylko u nas taki duży wybór dachówek i blach okna dachowe lublin . Zadzwoń do nas, a nasi eksperci pomogą Ci w wyborze najlepszych produktów.

Trans Hood to lider na rynku transportu chłodniczego oferta . Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.W 1893 roku stanął na czele Biura Miar i Wag. Opracował nowe normy produkcji wódki. Wspierał też założenie pierwszej rafinerii ropy naftowej w Rosji.

W 1905 roku został wybrany członkiem szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk

Najbardziej zasłynął jako twórca okresowego układu pierwiastków chemicznych. Pogrupował i zestawił wszystkie znane pierwiastki. Odkrył, że układem rządzi stała prawidłowość, a wszelkie odstępstwa spowodowane są tym, że nie wszystkie pierwiastki są jeszcze odkryte.

Na zlecenie rosyjskiej marynarki wojennej rozpoczął pracę nad nitrocelulozą i w ich wyniku wynalazł pirokolodion – bezdymny proch.

Mendelejew zmarł w 1907 roku z powodu grypy.

KaPy