Miejsce: Sztuka Obrazy KRUKI NAD ŁANEM PSZENICY VAN GOGHA

Warning: Parameter 1 to plgContentPlg_Jabookmark::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/ciekawyswiata/libraries/joomla/event/event.php on line 67

KRUKI NAD ŁANEM PSZENICY VAN GOGHA

W ostatnim etapie życia zagadkowa choroba umysłowa van Gogha jeszcze się nasiliła. Wtedy to malarz wyruszył do Auvers-sur-Oise na północy Francji. Tutaj też na jednym z pól w trakcie nerwowego napadu postrzelił się pistoletem w wyniku czego zmarł kilka dni później.

Kruki nad łanem pszenicy powszechnie, ale mylnie uznawane za ostatni obraz artysty. W rzeczywistości dzieło powstało w ostatnim miesiącu życia, ale nie tuż przed samobójstwem, jak się uważa.

Na obrazie widzimy wielkie połacie intensywnie żółtej, grubo kładzionej farby. Faktura obrazu doskonale oddaje  drżenie, pulsowanie koloru. Jednocześnie daje złudzenie falowania, kołysania zboża. Jaskrawość pszenicy silnie kontrastuje z ciemnym błękitem nieba, co sprawia, że kolory żyją odrębnym, jakby własnym życiem. Olbrzymie niezmierzone przestrzenie łanów i nieba  uświadamiają potęgę natury. Ocean zboża przecinają trzy polne ścieżki okolone zielenią. Nie wiemy, czy ta zieleń to trawa, czy korony gęsto posadzonych drzew. Rozwidlające się drogi prowadzą gdzieś hen daleko, na kres horyzontu. Gdzie? Któż wie, może donikąd. Widz stoi na początku wędrówki, na rozdrożu. Niebo na szczycie ciemnieje, staje się czarne, burzowe. Ponad pszenicą latają czarne, złowieszcze ptaki – kruki lub wrony. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy fruną ku nam, czy się oddalają.

Większość interpretatorów stwierdza, iż jest to wewnętrzny pejzaż skołatanej chorobą, depresją i  stanami maniakalnymi duszy malarza. Czarne ptaki i mroczne niebo to przeczucie albo zapowiedź nadchodzącej śmierci.

Kruki nad łanem pszenicy stanowią doskonały przykład dojrzałej twórczości (ostre, intensywne, kontrastowo zestawiane barwy, deformacja, gruba faktura) i wybitnego dzieła współczesnej sztuki.

Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

KaPy