Miejsce: Zabytki Pałace BUCKINGHAM PALACE

BUCKINGHAM PALACE

Ta oficjalna siedziba monarchii brytyjskiej  usytuowana w jednej z londyńskich dzielnic (city of Westminster) pełni swoją doniosłą funkcję dopiero od 1837 roku. Wcześniej Buckingham był własnością prywatną księcia, a później króla Jerzego III. Za panowania królowej Wiktorii stał się formalną siedzibą władcy.

Wielokrotnie rozbudowywany, by pomieścić powiększającą się rodzinę królewską i dwór, z czasem stał się symbolem Wielkiej Brytanii.

Pałac zajmuje powierzchnię 77 000 m² i zawiera 775 pokoi. W królewskich komnatach i salach niegdyś odbywały się inwestytury, bankiety dla arystokracji i dworu. Tutaj do towarzystwa wprowadzano młode panny. W1958 roku królowa podjęła decyzję o zaprzestaniu organizowania przyjęcia dla debiutantek zastępując je tzw. Garden Parties. Najczęściej trzy tego typu przyjęcia mają miejsce w lipcu. Poza tym liczne audiencje, oficjalne obiady, przyjęcia i bankiety sprawiają, że rezydencję co roku odwiedza około 50 000 ludzi.

Pozostali pragnący obejrzeć wnętrza pałacu mogą to zrobić odpłatnie podczas nieobecności królowej (w sierpniu i we wrześniu). Choć siedziba monarsza zawiera wiele bezcennych dzieł sztuki nie pełni jednak funkcji muzeum. Większość pokoi wciąż wykorzystuje Elżbieta II i rodzina królewska. Tylko jedna sala (Queen's Gallery) stale poświęcona jest wystawie zabytkowych eksponatów. Co jakiś czas wymienia się je, by prezentować różnorodne elementy królewskiej kolekcji.

Codziennie (od kwietnia do lipca) przed siedzibą monarszą odbywa się uroczysta zmiana warty.

Zawsze, gdy władca jest w rezydencji na szczycie pałacowego masztu powiewa sztandar królewski. Jedynym wyjątkiem od tej reguły był czas żałoby po księżnej Walii – Dianie. Wówczas flagę opuszczono do połowy masztu.

Obecnie Buckingham Palace jest miejscem uroczystości państwowych. Tutaj także na oficjalnych wizytach podejmowani są przedstawiciele państw.

K.P.