Miejsce: Sławni ludzie Poeci WISŁAWA SZYMBORSKA

WISŁAWA SZYMBORSKA

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku w Bninie koło Poznania. Jej ojciec był zarządcą dóbr Zamoyskich w Zakopanem. Rok po narodzinach Wisławy rodzina przeniosła się z niewielkiego miasta Kórnik do Torunia, a następnie do Krakowa. Tutaj młoda Szymborska zaczęła naukę w szkole powszechnej, a następnie w gimnazjum. Wojna zmusiła ją do uczęszczania na tajne komplety. Od 1943 roku pracowała jako urzędniczka na kolei, by uniknąć robót w Rzeszy.Po wojnie rozpoczęła studia na polonistyce, z których przeniosła się na socjologię. Trudna sytuacja materialna nie pozwoliła jej jednak uzyskać wyższego wykształcenia.

W 1948 roku poślubiła Adama Włodka – poetę. Rozwiodła się z nim jednak po sześciu latach. Od 1969 roku pozostawała w nieformalnym związku z pisarzem Kornelem Filipowiczem.

Do 1966 roku była członkiem PZPR.

Pierwsze wiersze opublikowała w Dzienniku Polskim (Szukam słowa – 1945 r.). Debiutanckim wydrukowanym tomikiem był Dlatego żyjemy (1952 r.). Pod koniec lat pięćdziesiątych związała się z paryską Kulturą. Tłumaczyła też poezję francuską, pisała felietony w Życiu Literackim, w rubryce Lektury nadobowiązkowe.

Za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości dostała w 1996 roku literacką Nagrodę Nobla. Do najbardziej znanych jej zbiorów wierszy należą: Wołanie do Yeti, Wszelki wypadek, Wielka liczba. Jej ostatni tomik to Tutaj.

Ta słynna polska poetka, eseistka i felietonistka często podkreśla swoje silne związki z Krakowem. W 1998 roku nadano jej honorowe obywatelstwo grodu Kraka.

KaPy

 


Reklama

Współpracujemy z najlepszymi w zakresie montażu i konserwacji sprzedawanych przez nas elementów. membrana epdm Firma żółwik to najlepszy wybór do zmiany ogrodu.

U nas kupisz blachodachówki i dachówki ceramiczne fakro białystok . Zapraszamy do odwiedzenia siedziby naszej firmy.

Żele pod prysznic w promocyjnych cenach żele pod prysznic . Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu internetowego.