Miejsce: Wiara Relikwie ŚWIĘTY GRAAL

ŚWIĘTY GRAAL

Pisarze i badacze zajmujący się tematyką świętych relikwii chrześcijaństwa utożsamiają niekiedy świętego Graala z płótnem pogrzebowym, w którym w rzeczywistości zebrała się cała krew wyciekającą z ran Jezusa. Twierdzą oni, że ujednolicenie z kielichem nastąpiło wskutek pomyłki językowej.Graal to według wierzeń legendarny kielich lub misa, z której Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Niektórzy uważają, że w to naczynie Józef z Arymatei zebrał krew wyciekającą z boku Jezusa. Jeszcze inni uznają, że Piłat obmył w Graalu ręce podczas wydawania wyroku. Najpopularniejsza jest jednak pierwsza wersja. Zgodnie z tradycją święty Piotr wziął Sangreala ze sobą do Rzymu, gdzie stał się on kielichem papieskim.

Obecnie za Graala uznaje się kamienną, wykonaną z agatu czarkę, która znajduje się w katedrze w Walencji i była używana przez wielu papieży. Relikwię zdobią złote uchwyty i podstawa.

Przez wieki Graal był cennym przedmiotem pilnie strzeżonym i chronionym przez wyznawców Chrystusa. Stał się też obiektem kultu i wielu dzieł sztuki, a także legend, między innymi arturiańskich.

KaPy