Miejsce: Sztuka Rzeźby

Rzeźby

POCAŁUNEK RODIN

Ta marmurowa rzeźba francuskiego twórcy Augusta Rodin'a powstała w 1889 roku początkowo jako część monumentalnego portalu z brązu tzw. Bramy Piekieł. Oryginalnie rzeźbę zatytułowano Francesca da Ramini, jako że w zamyśle artysty miała przedstawiać wysoko urodzoną kobietę uwiecznioną w Boskiej komedii Dantego. Zakochała się ona w młodszym bracie swojego męża, Paolo. Kochankowie zostali nakryci podczas czytania historii Lancelota i Ginewry. Rozwścieczony Giovanni Malatesta (bo tak brzmiało imię zdradzanego męża) w szale zabił brata i żonę.

EKSTAZA ŚWIĘTEJ TERESY

Rzeźba ta powstała pod dłutem barokowego artysty Giovanni Lorenzo Berniniego w latach 1645-52. Znajduje się w kaplicy Cornaro w kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie. Jest  egzemplifikacją mistycznych wizji spisanych przez świętą.

RZEŹBA GRUPA LAOKOONA

Laokoon był tym, który ostrzegał Trojańczyków w czasie wojny z Grekami przed koniem trojańskim. Za to sprzyjający Achajom, rozgniewany bóg Posejdon lub Apollo zesłał na niego węże morskie, które zadusiły go i jego dwóch synów. Historia ta była tematem zaginionej sztuki Sofoklesa.