Miejsce: Sztuka Rzeźby RZEŹBA GRUPA LAOKOONA

RZEŹBA GRUPA LAOKOONA

Laokoon był tym, który ostrzegał Trojańczyków w czasie wojny z Grekami przed koniem trojańskim. Za to sprzyjający Achajom, rozgniewany bóg Posejdon lub Apollo zesłał na niego węże morskie, które zadusiły go i jego dwóch synów. Historia ta była tematem zaginionej sztuki Sofoklesa.

Rzeźba Grupa Laokoona wykonana z marmuru w centralnej części ukazuje samego Laokoona dramatycznie walczącego ze śmiertelnym uściskiem węży. Twarz pełna wewnętrznego dramatyzmu wyraża strach, przerażenie i niezwykły wysiłek. Mięśnie postaci są napięte, jakby w ogromnym naprężeniu. Oczy zwracają się ku niebiosom – może w błagalnej prośbie o ocalenie? Postać syna po lewej omdlewa. W nim dogorywa już życie. Drugi syn dopiero zaczyna być oplątywany przez węże. Widzi też, co dzieje się z ojcem i bratem. Próbuje uwolnić się z uścisku. Jednocześnie boi się. Całość wyraża tragedię, patos, grozę.

Dzieło to wykonali prawdopodobnie trzej rzeźbiarze: Agesander, Polidor i Atenodor z Rodos. Datowanie było sporne. Obecnie uważa się, że rzeźba powstała zapewne w latach 42-20 p. n. e.

Rzeźbę odnaleziono w okolicach Rzymu w 1506 roku. Papież Juliusz II umieścił ją w zbiorach Watykanu. Obecnie znajduje się w Muzeum Watykańskim w Rzymie.

KaPy