Miejsce: Sławni ludzie

MARILYN MONROE

Norma Jane Baker, bo tak brzmiało faktyczne nazwisko Monroe urodziła się w 1926 roku w Los Angeles jako nieślubna córka montażystki z Hollywood – Gladys Baker. Późniejsza aktorka nie była dzieckiem chcianym ani kochanym. Jej narodziny komplikowały życie matki, którą przerażała opieka nad niemowlakiem. Z tego powodu dziewczynka dzieciństwo spędziła w sierocińcach i rodzinach zastępczych. To znacząco ukształtowało jej charakter i miało wpływ na całe późniejsze życie.

JULIUSZ SŁOWACKI

Juliusz Słowacki urodził się w 1809 roku w Krzemieńcu (dziś Ukraina) jako syn profesora literatury – Euzebiusza i polskiej Ormianki – Salomei z Januszewskich. Miał rodowód szlachecki (herb Leliwa). Ojciec zmarł, gdy Juliusz miał 5 lat i jego dalszym wychowaniem zajmowała się przede wszystkim matka, z którą był silnie związany, co uwidoczniło się później w wielu utworach (a przede wszystkim pisanych do niej listach). Dom Słowackich słynął jako otwarty dla intelektualnych elit, co miało wpływ na kształtowanie się umysłowości przyszłego poety. Salomea Słowacka 4 lata po śmierci męża związała się z doktorem Augustem Bécu.

JÓZEF CZECHOWICZ

Józef Czechowicz urodził się jako czwarte dziecko woźnego banku w 1903 roku w Lublinie i z tym miastem był związany przez całe swoje życie. Niestety ojciec umarł, gdy przyszły poeta miał zaledwie 9 lat. Dzięki staraniom rodziny nauczył się pisać i czytać po polsku, choć początkowo uczęszczał do szkoły rosyjskojęzycznej. W wieku kilkunastu lat podjął naukę w Seminarium Nauczycielskim. W 1920 roku uczestniczył w wojnie z bolszewikami. Po zakończeniu działań zbrojnych wrócił do rodzinnego miasta. Następnie studiował w Warszawie pedagogikę specjalną i podjął pracę jako nauczyciel na Wileńszczyźnie. Nie przebywał tam jednak długo.

ADAM MICKIEWICZ

Adam Mickiewicz urodził się w 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku (obecnie teren Białorusi) jako syn adwokata i komornika. Rodzina jego wywodziła się od drobnej i ubogiej szlachty słynącej ze swojego awanturnictwa. Jak się dziś przypuszcza matka Mickiewicza miała pochodzenie żydowskie.

Amerigo Vespucci: wielki odkrywca

Koniec XV w. stał się momentem zwrotnym w dziejach świata. Z dwóch powodów. Po pierwsze w 1942 r. Krzysztof Kolumb odkrył nowy ląd, choć sam cały czas myślał, że dopłynął do Indii. Po drugie, wraz z postawienie stopy przez Kolumba na nowej ziemi, runął pogląd prawie wszystkich (wyjątkiem był nasz Kopernik) uczonych, którzy uważali że Ziemia jest płaska. To co dziś wydaje nam się oczywiste, wtedy było szokiem i odkryciem porównywalnym z dzisiejszym poznawaniem kosmosu. Ziemia jest okrągła, nowe lądy, nowe horyzonty- działała wyobraźnia wielu podróżników, chcących dokonać wielkich czynów. Jednym z nich był włoski kupiec, nawigator i podróżnik morski- Amerigo Vespucci. Można nazwać go pierwszym Amerykaninem, gdyż to od jego nazwiska pochodzą nazwy kontynentów, które od XVI w. stały się celem wielu poszukiwaczy bogactw i przygód- Ameryka Północna, Południowa i Środkowa.

WILHELM CONRAD RÖNTGEN

Wilhelm Conrad Röntgen urodził się w Lennep w Prusach (dzisiaj Niemcy) jako jedyne dziecko handlowca i producenta odzieży. Jego matka pochodziła z Amsterdamu i w 1848 roku rodzina przeprowadziła się do Holandii, gdzie Wilhelm dorastał. Uczęszczał do szkoły technicznej w Utrechcie, skąd został jednak wydalony. Studiował inżynierię, a w Zurychu ukończył studia doktoranckie. Został profesorem w Instytucie Fizyki w Würzburgu.

DMITRIJ MENDELEJEW

Dmitrij Mendelejew urodził się w 1834 roku w Tobolsku. Rozpoczął naukę w gimnazjum. Jego ojciec zmarł nagle. Wkrótce rodzinną fabrykę strawił pożar. Zubożała rodzina przeniosła się do Sankt Petersburga. Tutaj Dmitrij podjął studia w Instytucie Pedagogicznym. Po ich ukończeniu zdiagnozowano u niego gruźlicę dlatego w 1855 roku wyruszył na Krym, by u wybrzeży Morza Czarnego podjąć kurację. Po powrocie zaczął wykładać chemię na petersburskim uniwersytecie.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Maria Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie w wywodzącej się z drobnej szlachty rodzinie z tradycjami nauczycielskimi. Jej ojciec uczył matematyki i chemii, zaś matka prowadziła pensję dla dziewcząt, na której początkowo pobierała nauki sama Maria.

LOUIS DAGUERRE

Ten francuski malarz, dekorator, artysta i chemik urodził się w 1787 roku w Cormeilles. Zasłynął jako wynalazca dioramy – specjalnej techniki malarskiej na półprzezroczystej tkaninie, papierze lub szkle, która odpowiednio podświetlana dawała iluzoryczne wrażenie trójwymiarowości.

Strona 1 z 3