Miejsce: Społeczeństwo

Kroniki Czterech Mistrzów

Kroniki Czterech Mistrzów lub Kroniki Królestwa Irlandii przez Czterech Mistrzów spisane to średniowieczna historia Irlandii.

Kultura Olmeków

Fot: CC-A 3.0Początki kultury Olmeckiej datowane są na 1200 r. p.n.e. , chodź ślady osad olmeckich w Ameryce, szacowane są na lata 1600-900 p.n.e. Olmekowie byli głównie rybakami, myśliwymi i rolnikami, nie znali koła i nie używali zwierząt jucznych. Uprawiali takie Rośliny jak dynie, bawełnę i kukurydzę. Znali tkactwo i garncarstwo.

YOMIURI SHIMBUN DZIENNIK O NAJWIĘKSZYM NAKŁADZIE

Fot: kentin  wikipedia CC-A 3.0Dziennikiem o największym nakładzie na świecie jest Yomiuri Shimbun. Jest to japońska gazeta wydawana od 1874 roku w Tokio, Osace, Fukuoce i jeszcze kilku innych większych miastach Japonii.

LUKSEMBURG NAJBOGATSZYM PAŃSTWEM ŚWIATA

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego z danych jakie posiada za rok 2008 wynika, że najbogatszym państwem w tym okresie stał się Luksemburg.

NAJWIĘCEJ PUNKTÓW W NBA ZDOBYŁ KAREEM ABDUL JABBAR

Zawodnikiem wszech czasów, który zdobył najwięcej punktów w NBA jest Kareem Abdul-Jabbar.

Imperium Majów

Imperium majów
Imperium Majów rozproszone było na takich obszarach jak północna część Ameryki Środkowej oraz w południowym Meksyku. Najprawdopodobniej zamieszkiwali te tereny już od 2000 roku p.n.e., lecz prawdziwy rozkwit tej cywilizacji nastąpił w naszej erze pomiędzy rokiem 300 a 900.

Hieroglify

Hieroglify
Hieroglify to pismo obrazkowe i znakowe, nazywane piktogramami, używane przez starożytnych Egipcjan już około trzeciego tysiąclecia p.n.e. Nazwa "hieroglify" pochodzi z greki i oznacza "święte znaki". Posługiwano się znakami fonetycznymi i używano tylko znaków spółgłoskowych, całkowicie pomijając samogłoski.

Leki z tytoniu

Tytoń nie jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Ale obecnie naukowcom udało się wykorzystać genetycznie zmodyfikowany tytoń do wyprodukowania leków na kilka autoimmunologicznych oraz zapalnych chorób, również cukrzycy.

JARE GODY

To prasłowiańskie święto przypadało na czas równonocy wiosennej, czyli 21 marca. Wyczekiwano wówczas pierwszego uderzenia pioruna, które było symbolem nowego początku. Wiosenny deszcz ożywiał ziemię, a ludziom dawał siły witalne. Sprawiał, że cała natura budziła się do życia. Niewielu z nas pamięta, że zwyczaje takie jak malowanie pisanek, robienie palm wielkanocnych czy śmigus dyngus mają swoje etniczne, a nie tylko chrześcijańskie korzenie.

Strona 1 z 3