Warning: Parameter 1 to plgContentPlg_Jabookmark::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/ciekawyswiata/libraries/joomla/event/event.php on line 67

JARE GODY

To prasłowiańskie święto przypadało na czas równonocy wiosennej, czyli 21 marca. Wyczekiwano wówczas pierwszego uderzenia pioruna, które było symbolem nowego początku. Wiosenny deszcz ożywiał ziemię, a ludziom dawał siły witalne. Sprawiał, że cała natura budziła się do życia. Niewielu z nas pamięta, że zwyczaje takie jak malowanie pisanek, robienie palm wielkanocnych czy śmigus dyngus mają swoje etniczne, a nie tylko chrześcijańskie korzenie.Głównym obrzędem w czasie tego święta ziemi było topienie lub palenie słomianej kukły – Mory (Marzanny). Wszczynano wtedy wielki hałas, śpiewano i grano na instrumentach. Marzanna była słowiańską boginią – symbolem śmierci i zimy. Takie przepędzanie demonicznej postaci było więc zarazem przywołaniem i powitaniem wiosny.

Do przyjęcia lepszego przygotowywano się na wzgórzach i w świętych miejscach. Rozpalano ogniska, sprzątano domostwa, pieczono kołacze, komponowano wierzbowe wiechy i pleciono brzozowe wianki. Malowano jajka, którymi obdarowywano się później w czasie uroczystej uczty. Kraszanki jako magiczne symbole płodności, witalności oraz życia wykorzystywano też w celach leczniczych. Pocierano nimi chore lub obolałe miejsca, a nawet toczono po grzbietach gospodarskich zwierząt. Przepędzano złe moce okadzając ziołami pomieszczenia mieszkalne. By uzyskać siłę i wygonić wszelkie zło uderzano się nawzajem wierzbowymi witkami (śmigus). Tradycja ta wraz z obyczajem obmywania się w świętej wodzie (dyngus) zapoczątkowała późniejsze połączone obchody śmigusa dyngusa.

Kulminacyjną częścią Jarego Święta była uczta, w trakcie której śpiewano, weselono się i bawiono. Po niej resztki jedzenia zakopywano w ziemi, by zapewnić urodzaj.

Kapy

 


Polecamy:


Projektowanie to nasza pasja projektowanie wnętrz lublin . Wybierz usługi naszej pracowni projektowej.

Szybko i kompleksowo realizujemy każde zamówienie brukarstwo kraków . Zapraszamy na naszą stronę internetową.