Miejsce: Zabytki Twierdze ALHAMBRA

ALHAMBRA

Alhambra (Czerwona Wieża) to dawna twierdza mauretańskich kalifów z dynastii Nasrydów. Znajduje się w Grenadzie, w Hiszpanii. Powstała między XIII, a XV wiekiem. Przez długi czas służyła jako więzienie i była ostatnim bastionem Arabów w Hiszpanii. Miała aż 27 wież. Zajmuje powierzchnię 142 000 m2. Leży na wzgórzu Sabika, na lewym brzegu rzeki Darro. Niegdyś nazywano ją perłą wśród szmaragdów.Ten zabytek składa się z pałacu, dziedzińców (Dziedziniec Mirtów), letniej rezydencji i okazałego patio z wodotryskiem, zwanym Fontanną Lwów. Letni pałac emirów Grenady, który wybudowano za panowania Muhammada III miał być nieoficjalnym miejscem wytchnienia i odpoczynku władców, którzy dokładali starań, by w tym miejscu stworzyć raj na ziemi. Na zewnątrz kompleksu pałacowego znajduje się położony wzdłuż długiego wąskiego basenu (Patio de la Asequia) ogród pełen fontann, kolumn i pawilonów. Nieopodal podziwiać możemy Wodne Schody.

Największym pomieszczeniem kompleksu pałacowego jest Sala Ambasadorów. Rzeźbione w cedrowym drewnie sklepienie wyobraża muzułmański raj. To tutaj królowa hiszpańska Izabela I Katolicka ofiarowała Krzysztofowi Kolumbowi swoje klejnoty, by mógł sfinansować pierwszą wyprawę.

Alhambra jest wspaniałym i zachwycającym przykładem orientalnej sztuki i arabskiego budownictwa. Oczarowuje precyzją sztukaterii, ornamentów, stiuków, polichromii i innych zdobień. Całość olśniewa. Mozaiki, kamienne rzeźby, arabeski sprawiają, że budowla to jedno z najwspanialszych dzieł sztuki zdobniczej. Imponujące wnętrza mają w sobie coś magicznego, baśniowego. W 1984 roku obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KaPY