Miejsce: Ziemia Wodospady WODOSPADY WIKTORII

WODOSPADY WIKTORII

Na granicy Zimbabwe i Zambii w Afryce na rzece Zambezi podziwiać można Dym, który grzmi, czyli nazywane tak przez tubylców Wodospady Wiktorii. Pierwszy biały człowiek – David Livingstone odkrył wodospady w 1855 roku i nadał im nazwę na cześć angielskiej królowej. Choć nie są najszersze ani najwyższe uważa się je za największe na świecie. Tworzą bowiem najpotężniejszą płaszczyznę (1 708 m szerokości i 108 wysokości) spadających wód na globie. W jednej sekundzie przetaczają 9 milionów litrów wody.Od końca listopada do początku kwietnia na tym terenie występuje pora deszczowa. Wtedy  woda spadająca i odbijająca się od dna tworzy rozbryzgujący się na wszystkie strony słup o wysokości ponad 400 m widoczny z odległości 50 km. Stojąc lub spacerując wówczas wzdłuż urwiska naprzeciw nie będziemy w stanie podziwiać wodospadu w całej okazałości, gdyż spowija go  mgła tysięcy drobnych kropel. Zjawisko to wygląda jak odwrócony deszcz i jest jednym z bardziej niezwykłych na świecie. Zapewne również dlatego Wodospady Wiktorii zalicza się do naturalnych cudów świata.

W porze suchej wody uspokajają się. Opadający poziom rzeki odsłania skaliste wysepki przy granicy załomu. Niekiedy możliwe jest nawet, choć nie zawsze bezpieczne, chodzenie w niektórych odcinkach rzeki.

Słynna atrakcja to uformowany przez przyrodę basen zwany Fotelem diabła. Między wrześniem a grudniem, kiedy poziom wód jest bezpieczny a prąd łagodniejszy, możliwe są tu kąpiele. Naturalna skalna ściana wznosząca się pod wodą zabezpiecza krawędź urwiska i umożliwia pływanie niemalże na skraju wodospadu bez zagrożenia porwania przez nurt.

Wokół Zambezi znajdują się dwa nieduże parki narodowe. Żyje tam dość znaczna populacja słoni, bawołów, żyraf, zebr i antylop. Lwy i pantery widuje się tu sporadycznie. W rzece powyżej wodospadów spotkać można za to hipopotamy i krokodyle.

Roślinność charakterystyczna dla sawanny w okolicy wodospadu znacznie się zmienia i wzbogaca. Pojawiają się niespotykane na ogół na tym terenie palmy, liany, drzewa hebanowe, grusze afrykańskie. Spadająca z wielką siłą woda, odbija się od dna i tryska ku górze oraz na boki uzdatniając gleby. Ożywczy prysznic umożliwia wegetację roślin.

KaPY

 


Polecamy:


Profesjonalne grzejniki domowe i przemysłowe aranżacje łazienek . Super oferta dla firm.

Promocyjna oferta archiwizacji dokumentów archiwum dokumentów elektronicznych . Zadzwoń i skorzystaj z naszej oferty.