Miejsce: Wiara Bazyliki

Bazyliki

BAZYLIKA ŚW. PAWŁA ZA MURAMI

Pięcionawowa świątynia powstała w latach 386-440. Wznosi się w miejscu, gdzie św. Lucyna  pochowała ciało św. Pawła. Pierwotnie ustawiono tu niewielką kapliczkę a dopiero później zbudowano okazały obiekt.

ŚWIĘTA LIPKA

W 1968 roku święty obraz Matki Boskiej Świętolipskiej koronował prymas Stefan Wyszyński. Sanktuarium leży w województwie warmińsko – mazurskim przy drodze między Kętrzynem a Reszlem. Bazylika pod wezwaniem NMP to jeden z najważniejszych zabytków barokowych w północnej części Polski.

BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA W ASYŻU

We włoskim mieście Asyż w regionie Umbria prowincji Perugia na jednym ze wzgórz wznosi się XIII-wieczna gotycko-romańska bazylika św. Franciszka. W jej obrębie znajdują się dwa kościoły: górny, dolny oraz konwent i dzwonnica. Obiekt słynie przede wszystkim freskami wykonanymi przez takich mistrzów jak: Giunta Pisano, Cimabue, Giotto, Jacopo Torriti, Pietro Cavallini, Filippo Rusuti, Pietro Lorenzetti i Simone Martini.

BAZYLIKA SAINT-DENIS

Bazylika została ufundowana w VII wieku przez Dagoberta I w miejscu śmierci patrona Francji i pierwszego biskupa Paryża – świętego Dionizego. Budowę bazyliki w obecnym kształcie rozpoczęto w XII wieku i jest ona jednym z pierwszych zabytków wzniesionych w stylu gotyckim. Niegdyś stanowiła element architektury niewielkiego podparyskiego miasteczka Sait-Denis. Obecnie jest częścią północnego przedmieścia stolicy.