Miejsce: Wiara Bazyliki BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA W ASYŻU

BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA W ASYŻU

We włoskim mieście Asyż w regionie Umbria prowincji Perugia na jednym ze wzgórz wznosi się XIII-wieczna gotycko-romańska bazylika św. Franciszka. W jej obrębie znajdują się dwa kościoły: górny, dolny oraz konwent i dzwonnica. Obiekt słynie przede wszystkim freskami wykonanymi przez takich mistrzów jak: Giunta Pisano, Cimabue, Giotto, Jacopo Torriti, Pietro Cavallini, Filippo Rusuti, Pietro Lorenzetti i Simone Martini.

W dolnym kościele znajduje się krypta z Kaplicą Grobu św. Franciszka. Tutaj w sarkofagu spoczywają szczątki świętego, odkryte w XIX wieku. Do tej najważniejszej części świątyni przylegają liczne kaplice, między innymi: św. Marcina, św. Stanisława Szczepanowskiego, św. Jana Chrzciciela, św. Szczepana, św. Wawrzyńca, św. Antoniego z Padwy, św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja z Bari. Ponad ołtarzem głównym, na krzyżowym sklepieniu można podziwiać ścienne malowidła autorstwa Giotta przedstawiające alegorie trzech cnót: Ubóstwa, Czystości i Posłuszeństwa.

Kościół górny znany jest przede wszystkim z cyklu fresków prezentujących życie Franciszka. Autorstwo malowideł przypisuje się Giotto, ale kwestia ta do dziś budzi wiele kontrowersji i jest obiektem sporu badaczy.

W 1997 roku rejon Umbrii nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Spowodowało ono liczne zniszczenia. Utracono część fresków, których rekonstrukcja jest niemożliwa. Opadające elementy stropu górnego kościoła zabiły czterech zakonników.

Trzy lata później bazylikę umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

KaPy