Miejsce: Wiara Bazyliki BAZYLIKA ŚW. PAWŁA ZA MURAMI

BAZYLIKA ŚW. PAWŁA ZA MURAMI

Pięcionawowa świątynia powstała w latach 386-440. Wznosi się w miejscu, gdzie św. Lucyna  pochowała ciało św. Pawła. Pierwotnie ustawiono tu niewielką kapliczkę a dopiero później zbudowano okazały obiekt.

Druga część nazwy bazyliki pochodzi od typu umocnienia otaczającego Rzym. Był to Mur Aureliana, poza którego granicami ścięto św. Pawła. Choć grób był prawdopodobnie oddalony od miejsca męczeńskiej śmierci apostoła o około 3 km i obecnie znajduje się w obrębie Watykanu, pierwotne określenie zachowało się.

Świątynia, którą możemy podziwiać dzisiaj, to rekonstrukcja z 1854 roku, wcześniejszą bazylikę strawił pożar (w1823 r.).

Dziedziniec budynku otaczają granitowe kolumny, zaś część fasady jest złocona. Przed głównym wejściem ustawiono posąg św. Pawła z mieczem w ręku.

W prawej części portyku znajduje się tzw. Święta Brama otwierana tylko w czasie ważnych jubileuszy. Te dwuskrzydłowe drzwi pochodzą z XI wieku. Uszkodzone w czasie pożaru zrekonstruowano w latach 60. XX wieku.

Wewnątrz najważniejszy punkt stanowi grób ucznia Chrystusa zwieńczony gotyckim baldachimem. W 2006 roku watykańscy archeolodzy potwierdzili obecność białego marmurowego sarkofagu, który prawdopodobnie zawiera szczątki apostoła. Ważnym elementem jest także łańcuch, którym według tradycji strażnicy skuli świętego.

Najstarszą zachowaną częścią dawnej świątyni jest absyda z łukiem triumfalnym, na którym widnieją oryginalne mozaiki z V wieku.

80 kolumn oddziela poszczególne części bazyliki tworząc tym samym pięć naw. Ich ściany zdobią portrety wszystkich papieży. W kaplicy Najświętszego Sakramentu możemy podziwiać zabytkowy krzyż z XIII wieku oraz o sto lat starszy kandelabr ze scenami pasyjnymi.

Od kilkunastu stuleci klasztor przylegający do świątyni zamieszkują benedyktyni.

K.P.