Miejsce: Wiara Bazyliki ŚWIĘTA LIPKA

ŚWIĘTA LIPKA

W 1968 roku święty obraz Matki Boskiej Świętolipskiej koronował prymas Stefan Wyszyński. Sanktuarium leży w województwie warmińsko – mazurskim przy drodze między Kętrzynem a Reszlem. Bazylika pod wezwaniem NMP to jeden z najważniejszych zabytków barokowych w północnej części Polski.Jest to jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Sławetna figura powstała według legendy w rękach skazańca więzionego w lochach kętrzyńskiego zamku w noc przed egzekucją, gdy Najświętsza Panna ukazała się mu w widzeniu i wybawiła od śmierci. Zawieszona na przydrożnej lipie stała się obiektem kultu.

W XVI wieku modlitwy i pielgrzymowanie do tego miejsca były zabronione i objęte karą śmierci. Panowała tu bowiem religia luterańska. Protestanci zniszczyli też pierwotny kościół stojący w tym miejscu. W XVII wieku powstała tu nowa kaplica, a jezuici umieścili w niej obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W 1730 roku ukończono budowę Bazyliki Świętolipskiej.Znajdują się tu XVIII-wieczne organy z ruchomymi figurami.

Do tego sanktuarium pielgrzymują dziś tłumy wiernych z całej Polski. Niegdyś pątnikami byli królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski.

KaPy