Miejsce: Budowle Drapacze chmur EMPIRE STATE BUILDING

EMPIRE STATE BUILDING

Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Nowego Jorku posiada 103 kondygnacje i został oddany do użytku w 1931 roku. Całkowita wysokość wieżowca wynosi 448,7 m, zaś bez uwzględniania anten – 381 m. Po atakach z 11 września 2001 ESB odzyskał miano drugiego najwyższego budynku w kraju i najwyższego w mieście. Jego nazwa pochodzi od zamiennie stosowanej nazwy określającej stan Nowy Jork.Wnętrza poświęcono przede wszystkim na pomieszczenia biurowe, choć odwiedzający znajdą tu też sklepy, banki, restauracje.

Anteny umieszczone na szczycie służą do nadawania programów większości stacji telewizyjnych i radiowych.

W 1945 roku w budynek na wysokości 79. piętra wbił się bombowiec. Do tragicznego wydarzenia doszło prawdopodobnie z powodu gęstej mgły, która w tym dniu spowijała miasto. Przez lata istnienia wysokościowiec był świadkiem wielu samobójstw. Pierwszym człowiekiem, który poniósł śmierć skacząc w dół był zwolniony robotnik pracujący przy budowie obiektu.

Charakterystyczny drapacz chmur często wykorzystuje się w różnych projektach kulturalnych. Do historii przeszła słynna scena z filmu King Kong nakręconego w 1933 roku. Olbrzymia małpa wspina się na Empire State Building uciekając przed nagonką.

Budynek nocą oświetlany jest różnymi kolorami, które w zależności od wydarzeń społeczno-kulturalnych dostosowywane są do okazji. Po zamachach terrorystycznych na World Trade Center iluminacja przybrała odcienie niebieskie, białe i czerwone.

Miliony turystów co roku odwiedzają wieżowiec. Szczególnym powodzeniem cieszy się taras widokowy zapewniający ogląd okolicznej panoramy w promieniu nawet 100 km. W pogodny dzień turyści mogą dostrzec 4 sąsiednie stany.

KaPy

 


Polecamy

Salonik urody Czerowny Kuferek zaprasza makijaż ślubny Lublin . Aktualna oferta na naszej stronie internetowej.

Apteka internetowa Viride zaprasza propolis spray ! Super oferta dla nowych klientów.