Miejsce: Sztuka Film

Film

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY: FAHRENHEIT 9 11

Za najlepszy film dokumentalny uznano „Fahrenheit 9/11”. W kinach pojawił się 25 czerwca 2004 roku. Tematem filmu jest wojna z terroryzmem. Wzbudził on wiele kontrowersji, gdyż ostro krytykuje politykę George'a W. Busha.

SHREK TRZECI FILMEM Z NAJLEPSZYM OTWARCIEM W POLSCE

Pierwszą pozycję na liście najlepszych weekendów otwarcia w Polsce zajął film „Shrek Trzeci”, który trafił do polskich kin w czerwcu 2007 roku i w weekendzie otwarcia obejrzało go 793 753 widzów.

Akira Kurosawa legenda kina japońskiego

Akira Kurosawa to jedna z legend kina nie tylko japońskiego. Światowa kinematografia zawdzięcza mu bardzo dużo, gdyż będąc wrażliwym wizjonerem i wnikliwym obserwatorem, umiał doskonale tworzyć obraz ludzkiej psychiki. Pokazał swój geniusz w kilku gatunkach filmowych i w ten sposób stał się wzorem  i inspiracją dla wielu reżyserów na całym świecie.

Barbara Apolonia Chałupiec

Barbara Apolonia Chałupiec, bo tak brzmiało właściwe nazwisko Poli Negri, urodziła się w 1897 roku w Lipnie w Królestwie Polskim. Jej ojciec - Słowak został zesłany na Sybir, więc dzieciństwo spędziła  z matką. W 1902 roku niepełna rodzina przeniosła się do Warszawy. Tutaj rozpoczęła naukę w szkole baletowej, ale gruźlica przeszkodziła w karierze wielkiej tancerki. Jej zainteresowania zwróciły się w stronę gry aktorskiej. Wkrótce rozpoczęła karierę w teatrze. Występowała między innymi na deskach Teatru Wielkiego, Małego i Letniego. W 1914 roku zadebiutowała w filmie. Pierwszą rolę zagrała w Niewolnicy zmysłów. Szybko zyskała uznanie krytyków i podziw publiczności. W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie występowała w filmach Maxa Reinhardta i Ernsta Lubitscha.

Pedro Almodovar film Volver

Raimunda (Penelope Cruz) i Sole to siostry, których rodzice zginęli w pożarze. Raimunda jest kelnerką w pobliskiej restauracji, zaś Sole pracuje na czarno w domu jako fryzjerka.

Strona 1 z 2