Miejsce: Sztuka Film Barbara Apolonia Chałupiec

Barbara Apolonia Chałupiec

Barbara Apolonia Chałupiec, bo tak brzmiało właściwe nazwisko Poli Negri, urodziła się w 1897 roku w Lipnie w Królestwie Polskim. Jej ojciec - Słowak został zesłany na Sybir, więc dzieciństwo spędziła  z matką. W 1902 roku niepełna rodzina przeniosła się do Warszawy. Tutaj rozpoczęła naukę w szkole baletowej, ale gruźlica przeszkodziła w karierze wielkiej tancerki. Jej zainteresowania zwróciły się w stronę gry aktorskiej. Wkrótce rozpoczęła karierę w teatrze. Występowała między innymi na deskach Teatru Wielkiego, Małego i Letniego. W 1914 roku zadebiutowała w filmie. Pierwszą rolę zagrała w Niewolnicy zmysłów. Szybko zyskała uznanie krytyków i podziw publiczności. W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie występowała w filmach Maxa Reinhardta i Ernsta Lubitscha.W 1919 roku wyszła za mąż za hrabiego porucznika Eugeniusza Dąmbskiego. Związek nie należał jednak do udanych. Być może Pola była zbyt wyzwolona.

W wieku 25 lat wyjechała do Ameryki. W Hollywood nakręciła kilkadziesiąt filmów, które stały się kasowymi hitami. Za zarobione gaże kupiła w Beverly Hills pałac. Zaczęła otaczać się luksusem, drogą biżuterią, bogatymi mężczyznami. Jej kochankami byli  Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Stała się prawdziwą gwiazdą kina niemego. W swoich rolach kreowała  się na femme fatale. Była ówczesnym symbolem seksu.

Nie odniosła kariery w filmach dźwiękowych dlatego postanowiła powrócić do Niemiec. Tu wystąpiła w jeszcze kilku filmach: Moskwa-Szanghaj, Mazurka, Madame Bovary.

Ponownie wyszła za mąż za księcia, ale i to małżeństwo nie było szczęśliwe.

W 1941 wyruszyła z powrotem do Ameryki. Jej ostatnim filmem były Boginie miłości z 1965 roku. W 1970 roku wydała swoje wspomnienia Pamiętnik Gwiazdy. Zmarła w 1987 roku w San Antonio.. Zmarła w 1987 roku w San Antonio.

Kapa / time4men.pl / Polecam też białe listwy przypodłogowe w dobrej cenie.