Miejsce: Sztuka Film EUGENIUSZ BODO

EUGENIUSZ BODO

Eugeniusz Bodo urodził się w 1899 roku w Genewie jako Bohdan Eugene Junod, syn Szwajcara i Polki. Jego ojciec posiadał w Łodzi kino Urania.W 1917 roku Eugeniusz rozpoczął swoją karierę. Początkowo występował jako tancerz i pieśniarz na scenach rewiowych i w kabaretach: Cyganeria, Morskie Oko, Qui Pro Quo. Wkrótce zaczął grać w filmach. Do historii przeszły jego role komediowe. Mistrzowsko wcielał się w  postacie amantów. Już od debiutu w Rywalach (1925 r.) cieszył się ogromną popularnością. Dowcipny, elegancki, błyskotliwy przyciągał rzesze wielbicielek. Piosenki śpiewane przez niego stawały się szlagierami.

Słynny był jego romans z tahitańską aktorką Reri. Do małżeństwa jednak nigdy nie doszło, gdyż egzotyczna narzeczona nadużywała alkoholu.

Po wybuchu wojny przeniósł się do Lwowa. Tutaj parał się konferansjerką i pracował w teatrze Henryka Warsa. Chciał wyjechać do Szwajcarii, ujawnił więc swoje pochodzenie. Niestety został aresztowany przez NKWD. Osadzono go w Ufie a następnie Moskwie. Nie pomogło wstawiennictwo przyjaciół. Wywieziono go do łagru w Kotłasie, gdzie zmarł z wycieńczenia w 1943 roku.

Przez lata władze PRL utrzymywały, że to Niemcy rozstrzelali go na jednej z lwowskich ulic.

Niezapomniane pozostają jego kreacje w Czy Lucyna to dziewczyna?, Książątko, Pieśniarz Warszawy, Piętro wyżej, Paweł i Gaweł. Z tych filmów pochodzą takie niezapomniane przeboje jak:  Sex appeal, Umówiłem się z nią na dziewiątą, O Key, Już taki jestem zimny drań czy Ach śpij kochanie.

KaPy