Miejsce: Sztuka Film Pedro Almodovar film Volver

Pedro Almodovar film Volver

Raimunda (Penelope Cruz) i Sole to siostry, których rodzice zginęli w pożarze. Raimunda jest kelnerką w pobliskiej restauracji, zaś Sole pracuje na czarno w domu jako fryzjerka.Pewnego dnia po powrocie do domu Raimunda zastaje roztrzęsioną córkę Paulę i zwłoki męża. Jak się okazuje ojciec rzucił się na dziewczynę, a ta w samoobronie zabiła go nożem. Matka , chcąc chronić dziecko, postanawia nie mieszać policji w tę sprawę. Ukrywa ciało męża w chłodni na zapleczu restauracji, w której pracuje.

W tym czasie druga z sióstr – Sole spotyka matkę - Irene. Uważając ją za zmarłą, traktuje ją jak ducha. Początkowo przerażona, w końcu postanawia z nią zamieszkać i zatrudnić ją w swoim nielegalnym zakładzie fryzjerskim.

Kiedy wreszcie dochodzi do spotkania Raimundy i Irene mroczna historia rodziny wychodzi na jaw.

Volver to historia o kobietach. Świat w tym filmie niemal zupełnie pozbawiony jest mężczyzn. Pojawiają się oni tylko jako sprawcy lub przyczyny problemów bohaterek. Film pokazuje solidarność, determinację i nie gasnącą nadzieję kobiet nawet w obliczu dramatycznych doświadczeń. Porusza też zawsze aktualny temat śmierci i całej otoczki jej towarzyszącej.

Reżyser doskonale łączy różnorodne gatunki filmowe: kryminał, dramat obyczajowy, czarną komedię. Perypetie Raimundy i jej rodziny przeplata doskonałą muzyką Alberto Iglesiasa. Tytułowy Volver (powrót) to pieśń wykonywana przez Estrelle Morente.

Volver nie zawiera tylu kontrowersyjnych wątków, co większość poprzednich filmów Almodovara, jest jednak doskonałym obrazem naznaczonym talentem wybitnego Hiszpana.

Kapa / kultowekino.pl / szkolenia elearning