Miejsce: Wiara Katedry KATEDRA NOTRE-DAME

KATEDRA NOTRE-DAME

Fot: Jerome Dumonteil wikipedia.pl CC-A 3.0

Katedra Notre-Dame jest powszechnie uważana za jeden z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury francuskiej na świecie. Często używana w krajach frankofońskich w odniesieniu do katolickich obiektów sakralnych nazwa Notre-Dame oznacza „Nasza Pani” i nawiązuje do popularnych określeń Maryi Panny.

Konstrukcja świątyni rozpoczęła się w 1163 roku za panowania króla Ludwika VII z inicjatywy biskupa Maurice de Sully. Jej budowa na Île de la Cité – wyspie na Sekwanie trwała ponad 150 lat.

Katedra składa się z pięciu naw. Do wnętrza prowadzą trzy portale bogato zdobione ostrołukowymi tympanonami. Dwa boczne wejścia są mniejsze w stosunku do środkowego. Trzynastowieczne reliefy na centralnym portalu przedstawiają Sąd Ostateczny, a na prawym - sceny z życia Maryi Dziewicy. Najstarszymi elementami świątyni są jednak rzeźby przy prawym portalu tzw. św. Anny. Pochodzą one sprzed 1180 roku.

Ponad wejściami znajduje się charakterystyczna dla francuskiego budownictwa gotyckiego galeria królewska. Ten wewnętrzny balkon ozdobiono figurami królów, biskupów i świętych. Powyżej w środkowym punkcie fasady umieszczono rozetę wypełnioną witrażami.

Wieża północna zawiera 4 dzwony, zaś południowa zabytkowy piętnastowieczny ważący 13 ton instrument zwany Emanuelem.

Wnętrze monumentalnej budowli zajmującej powierzchnię 4800 m² zachwyca wysokim (33 m) krzyżowo-żebrowym sklepieniem, szeregami kolumn, wspaniałymi witrażami i olbrzymimi organami.

Przez wieki katedra była miejscem ważnych wydarzeń historycznych takich jak śluby królewskie, koronacje, kanonizacje. Jednocześnie zawieruchy dziejowe doprowadzały do uszkodzeń budynku i zgromadzonych w nim dzieł. Swe piętno odcisnęły: wojna religijna z hugenotami w XVI wieku oraz rewolucja francuska, w czasie której zniszczono wiele rzeźb, posągów a także trzynastowieczną zabytkową wieżę.

Dzisiaj około 13 milionów turystów rocznie odwiedza ten jeden z najsłynniejszych obiektów architektonicznych Paryża. Dziełem sławiącym ten imponujący zabytek jest powieść Victora Hugo „Dzwonnik z Notre-Dame”.

K.P.