Miejsce: Wiara Katedry KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE WE FLORENCJI

KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE WE FLORENCJI

Katedrę florencką zaczęto wznosić w XIII wieku w miejscu dawnego kościoła Santa Reparata. Prace, które trwały blisko 6 stuleci, początkowo nadzorował Arnolf di Cambio, włoski architekt i rzeźbiarz. Po jego śmierci budowę kontynuowali m. in. Giotto di Bondone oraz Andrea Pisano. Projekt kopuły wykonał Filippo Brunelleschi w XV wieku. W 1436 roku świątynię konsekrowano. Ostatnim wykończonym elementem była wspaniała bogato zdobiona neogotycka fasada wykonana według planu Emilio de Fabris z wielobarwnych płyt marmurowych w odcieniach zieleni, bieli i różu (XIX w.). Na jej górze, poniżej rozety znajdują się figury apostołów, zaś w centralnej części – Maryja z Dzieciątkiem.

Wejście do katedry wiedzie przez brązowe drzwi ozdobione scenami z życia Madonny.

Budowla została wzniesiona jako bazylika na planie łacińskiego krzyża. Trzynawowa konstrukcja podzielona jest wysokimi filarami tworzącymi łukowate arkady. Krzyżowo-żebrowe sklepienia w najwyższych punktach sięgają 23 m.

Nad głównym wejściem zwraca uwagę olbrzymia tarcza zegara ozdobiona portretami czterech proroków lub ewangelistów. Piętnastowieczny czasomierz jest jednym z niewielu tego typu działających urządzeń.

Ważny element wystroju stanowią 44 okna. Wypełniające je witraże ukazują postacie staro- i nowotestamentowych świętych (transept i nawy boczne) oraz Chrystusa i Maryi (nad wejściem).

Czerwona bryła kopuły góruje nad miastem i stanowi element rozpoznawczy florenckiej katedry. Jej konstrukcja była dziełem zaskakującym i potężnym jak na XV wiek. Do dziś uważana jest za jeden z najbardziej imponujących projektów renesansowych i wciąż pozostaje największą murowaną kopułą świata.

Na kompleks budynków tworzących katedrę florencką składa się także wolno stojąca dzwonnica Giotto. Wzniesiona w XIV wieku liczy aż 84 m wysokości. Olśniewa bogactwem rzeźbionych dekoracji i wielobarwnych marmurowych inkrustacji.

Odwiedzających świątynia zachwyca swoją monumentalnością.. Ogromne gotyckie wnętrze daje wrażenie pustego. Fakt, że kościół jest względnie ubogi, ale wiele jego dekoracji zostało utraconych wraz z upływem czasu bądź przekazanych do muzeum.

K.P.