Miejsce: Wiara Katedry KATEDRA W CANTERBURY

KATEDRA W CANTERBURY

Fot: Hans Musil wikipedia.pl CC-A 3.0

W Kencie znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej znanych budowli chrześcijańskich Anglii. Jest to siedziba arcybiskupa Kościoła Anglikańskiego – katedra w Canterbury.

Wzniesiono ją w 602 r. z inicjatywy pierwszego arcybiskupa – św. Augustyna z Canterbury. Tego rzymskiego opata benedyktynów papież Grzegorz Wielki wysłał na te ziemie z misją chrystianizacyjną.

W 1174 roku wielki pożar zniszczył większość elementów dawnej budowli. Po przejściu żywiołu francuski architekt podjął się odbudowy. Gotycką świątynię rozbudowywano aż do XV wieku. Do czasów współczesnych olśniewa bogactwem zdobień i precyzją wykończeń. Jest też obiektem cennym ze względu na swoją wartość historyczną.

Decydującym momentem w dziejach zabytku było morderstwo Tomasza Becketa w północno-wschodnim transepcie budowli. Słynnego arcybiskupa w 1170 roku zabili rycerze króla Henryka II. Miejsce śmierci i pochówku (kaplica Trójcy Świętej) kanonizowanego duchownego szybko stało się obiektem kultu i celem wielu pielgrzymek. Do sławy katedry i tego wydarzenia przyczynił się także czternastowieczny zbiór opowiadań Geoffreya Chaucera „Opowieści kanterberyjskie”.

Od X wieku katedra należała do zakonu benedyktynów. Niestety w 1540 roku na polecenie króla Henryka VIII klasztor zamknięto, choć kościół pozostał i nadal służył jako miejsce modlitwy.

W czasie wojny domowej w 1640 roku budynek uległ licznym uszkodzeniom. Po zakończeniu działań zbrojnych przez wiele lat świątynię naprawiano.

Uszkodzenia, choć nie tak poważne przyniosła również II wojna światowa, podczas której nieprzyjaciel zniszczył niemal całe archiwum i bibliotekę katedralną. Same mury nie ucierpiały zbyt mocno.

Obecnie katedra jest jednym z najbardziej rozpoznawanych elementów architektury miasta. Tak jak przed wiekami chętnie wita przybywających gości, turystów, wiernych. Kontynuując dawną tradycję pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju.

K.P.