Miejsce: Wiara Klasztory

Klasztory

KLASZTOR JASNOGÓRSKI

Fot: Damian27 at pl.wikipedia CC-BY-SA-3.0Pauliński klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce i stolicą duchową narodu. Co roku miejsce to odwiedza kilka milionów (w 2008 r. - 3,5 mln ludzi) pątników i turystów z całego świata.

KLASZTOR HIERONIMITÓW, Miejsce podpisania traktatu Lizbońskiego

Klasztor znajduje się w Lizbonie w Portugalii. Przez wieki był siedzibą zakonu św. Hieronima. Powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się kaplica założona przez Henryka Żeglarza. Budowa rozpoczęła się za panowania króla Manuela I (w 1502 r.) po udanej wyprawie Vasco da Gamy do Indii. Trwała prawie 50 lat. Do wzniesienia konstrukcji użyto wapienia w kolorze złota. Klasztor przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Jest wspaniałym przykładem stylu manuelińskiego.

OSIOS LUKAS

Ten założony na początku X wieku przez świętego Łukasza ze Stíri klasztor jest jednym z najważniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej i jedynym tak starym istniejącym w pierwotnej formie kościołem Grecji.

ŁAWRA PIECZERSKA

W XI wieku mnisi Antoni i Teodozy przybyli na Ukrainę. Tutaj w pieczarach stworzyli pierwszy monastyr. Ten położony w Kijowie klasztor już w XII wieku był ośrodkiem kultu, uznawanym za miejsce święte i oczyszczające z grzechów. W XVII i XVIII wieku kompleks świątynny rozbudowano i ozdobiono w stylu barokowym.