Miejsce: Wiara Kościoły

Kościoły

SAGRADA FAMILIA

Jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. W 2004 roku świątynię odwiedziły ponad 2 miliony osób. Część bazyliki została zniszczona w trakcie hiszpańskiej wojny domowej przez katalońskich anarchistów. Olbrzymia, piękna – zapiera dech w piersiach.

KOŚCIÓŁ MARIACKI W GDAŃSKU

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku uważany jest za jeden z największych na świecie, a na pewno największy zbudowany z cegły. Jego wznoszenie rozpoczęto w 1379 roku pod niemiecką nazwą Marienkirche, a zakończono ponad 120 lat później.

KOŚCIOŁY W LALIBELI

Lalibela leżąca w północnej części Etiopii słynie przede wszystkim jako ośrodek ortodoksyjnego kościoła etiopskiego należącego do obrządku wschodniego chrześcijańskiego. Jest jednym z najświętszych miejsc (obok Aksum) i centrum pielgrzymkowym w tej części kraju. Lalibela miała być Nową Jerozolimą w odpowiedzi na zajęcie Ziemi Świętej przez muzułmanów.

KOŚCIÓŁ PIELGRZYMKOWY W WIES

Kościół ten znajduje się w południowych Niemczech, w Bawarii i jest jednym z najwspanialszych przykładów stylu rokoko w tym kraju. Wzniesiony w latach 1745-1754 był obiektem kultu przede wszystkim za sprawą niewielkiej drewnianej figurki biczowanego Chrystusa. W oczach Jezusa z rzeźby okoliczna chłopka dostrzegła łzy. Napływ pielgrzymów, którzy dowiedzieli się o cudzie, sprawił, że postanowiono wybudować tu sanktuarium.

Strona 2 z 2