Miejsce: Wiara Kościoły KOŚCIÓŁ NMP W DREŹNIE

KOŚCIÓŁ NMP W DREŹNIE

Kościół Najświętszej Marii Panny w Dreżnie to jeden z największych na świecie budynków wzniesionych z piaskowca. Należy do nielicznego grona zabytków sakralnej architektury protestanckiej rozpoznawanych na naszym kontynencie. Luterański barokowy kościół wzniesiono w latach 1726-1743 w miejscu dawnych świątyń: romańskiej a później gotyckiej. Inwestycję finansowo zasilali przede wszystkim mieszczanie. Obiekt wzniesiono na planie centralnym. Wąskie okna i smukłe filary dodawały kościołowi subtelności a duża wykonana z piaskowca kopuła nawiązywała do tych wykonanych przez największych architektów.

Po brytyjsko-amerykańskim bombardowaniu Drezna w 1945 roku kościół spłonął. Przyczyniło się do tego drewniane wykończenie większości elementów wnętrza. Wypalone mury runęły i przez lata gruzy stanowiły osobliwy pomnik przeciw wojnie.

W latach 1994-2005 kościół odbudowano.  Pieniądze pozyskano od darczyńców, miłośników i mieszkańców miasta, część konstrukcji sfinansował również Dresden Bank.

Wiele elementów zrekonstruowanego ołtarza wydobyto spod gruzu, odnowiono i ponownie użyto do wzniesienia centralnego punku świątyni. Dawnych organów, na których grywał sam Jan Sebastian Bach nie udało się niestety uratować. Nowe wkomponowano jako element ołtarza.

Odtworzenie osiemnastowiecznych fresków Giovanniego Battisty Grone we wnętrzu kopuły też nie należało do łatwych zadań. Pierwsze, wykonane na podstawie istniejących slajdów malowidła okazały się nazbyt jaskrawe i trzeba je było skuć. Ostatecznie malarz Christoph Wetzel i restaurator Peter Taubert wykonali replikę najbliższą oryginałowi.

Ze starych dzwonów pozostał tylko jeden zabytkowy, szesnastowieczny dzwon „Maria”. Oprócz niego odlano siedem nowych, które dzisiaj razem tworzą największy zespół tego typu w Saksonii.

Obecnie świątynia jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów sakralnych w Niemczech. Frauenkirche, bo tak brzmi jego oryginalna nazwa, nie należy do kościołów parafialnych, ale nabożeństwa odbywają się tu codziennie. Publicznie otwarty dla turystów stanowi raczej obiekt kulturalny niż religijny. Przybywający tu mogą skorzystać z poczęstunku, swobodnie przechadzać się nawami a nawet korzystać z laptopów. Jedynym obowiązującym obostrzeniem jest zakaz używania lamp błyskowych.

K.P.