Miejsce: Strona główna

Miejsca warte odwiedzenia

JASKINIA RAJ

W tej najpiękniejszej polskiej wapiennej jaskini znajdują się tysiące form naciekowych o wspaniałych kształtach. Niezwykłe skupiska stalaktytów i stalagmitów stanowią unikalny przykład nieożywionej przyrody. Poza nimi znajdziemy tu także kolumny naciekowe, perły jaskiniowe, jeziorka.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Legenda mówi, że to św. Kinga – księżniczka węgierska i późniejsza żona Bolesława Wstydliwego odkryła złoża w okolicach Krakowa – w Wieliczce. Podobno tutaj pod ziemią kazała szukać swojego zaręczynowego pierścienia, który rzuciła do kopalni soli w rodzinnych stronach, na Węgrzech. Poszukiwania przyniosły skutek – w pierwszej wydobytej bryłce soli odnaleziono pierścień.

PAMUKKALE - wapienne tarasy

Pamukkale to niewielkie miasteczko w Turcji słynące z położonych na zboczu góry wapiennych tarasów. Wypływająca ze źródeł górskich gorąca woda termalna ochładza się i wytrąca malowniczo osadzający się wapień. Nierówności sprawiają, że półkoliste nacieki tworzą progi,  zbiorniki wodne. Proces tworzenia tych niezwykłych „basenów” rozpoczął się około 14 000 lat temu. Ten zadziwiający cud natury leży na linii pękniecia skorupy ziemskiej i jest od 1988 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

WYSPY GALAPAGOS

W 1959 rząd Ekwadoru, do którego należą wyspy Galapagos, objął 97% ich powierzchni ochroną, tworząc tym samym park narodowy. Pozostały zamieszkały obszar jest rozproszony między prowincje Santa Cruz, San Cristobal i Floreana i Isabela. Ten leżący na Oceanie Spokojnym archipelag ma pochodzenie wulkaniczne, dlatego dominują tutaj kraterowe jeziora, skaliste wybrzeża oraz kamienne plaże. Klimat jest równikowy chłodny z dwiema porami: deszczową i suchą.