Miejsce: Ziemia Miejsca warte odwiedzenia Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce

Legenda mówi, że to św. Kinga – księżniczka węgierska i późniejsza żona Bolesława Wstydliwego odkryła złoża w okolicach Krakowa – w Wieliczce. Podobno tutaj pod ziemią kazała szukać swojego zaręczynowego pierścienia, który rzuciła do kopalni soli w rodzinnych stronach, na Węgrzech. Poszukiwania przyniosły skutek – w pierwszej wydobytej bryłce soli odnaleziono pierścień.Jest to jedna z najstarszych kopalni soli w Polsce i jedyna na świecie czynna od 700 lat. Jej podziemne chodniki i wyrobiska wynoszą łącznie około 300 kilometrów. Jest tutaj aż 9 poziomów wydobywczych, przy czym najgłębszy z nich sięga 327 metrów. Choć sól pozyskiwano tu od czasów prehistorycznych to szyby górnicze powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Ten cenny surowiec wydobywany w Wieliczce był dobrem królewskim i zasilał aż w 1/3 skarb państwa. Dzięki niemu ufundowano pierwszą polską wyższą uczelnię – Akademię Krakowską.

Kazimierz Wielki ustanowił prawo górnicze regulujące sposoby pozyskiwania cennego minerału. Tutejsza kopalnia była jedną z najlepszych w Europie, ale szyby i chodniki budowano z drewna, więc łatwo i często trawił je ogień. W 1696 roku pożar spowodował zapadnięcie się gruntu i domów na nim stojących. Wówczas poświęcono  najstarszą obecnie kaplicę św. Antoniego. To wtedy wszedł w życie zakaz budowania kapliczek i ołtarzy z drewna, dlatego zaczęto rzeźbić w soli.

Dzisiaj w Wieliczce znajduje się Muzeum Żup Krakowskich, w którym znajdziemy ekspozycję naziemną i podziemną – na III poziomie zabytkowej kopalni soli. Pod ziemią możemy podziwiać solne rzeźby w Komorze Janowice, Komorze Erazma Barącza. W tej ostatniej  znajduje się też solankowe jeziorko. W Podszybiu Kunegunda zobaczymy stalaktyty i stalagmity – wtórne formy krystalizacji soli. Najpiękniejszy jest chyba jednak podziemny kościół, czyli Kaplica św. Kingi. Tutaj znajduje się solna figura Jana Pawła II, Relikwie św. Kingi i zachwycające żyrandole z solnych kryształów. W kaplicy ze względu na doskonałą akustykę odbywają się koncerty.

Kopalnia wielicka oprócz swoich walorów turystycznych jest też miejscem sanatoryjnym, w którym leczy się schorzenia górnych dróg oddechowych.

Kapy / propatria.pl