Miejsce: Sztuka Muzyka ERIC CLAPTON - Wybitny bluesowy muzyk

ERIC CLAPTON - Wybitny bluesowy muzyk

Twórca takich przebojów jak Leyla, Cocaine, Tears in Heaven, Wonderful Tonight. Wybitny bluesowy muzyk, legenda i gitarowy heros. Niewielu wie, że życie obok sukcesów nie szczędziło mu również okrutnych tragedii, a on sam niejednokrotnie  dotykał dna.Eric Clapton urodził się w hrabstwie Surrey, w Anglii, w mieście Ripley 30 marca 1945 roku. Przez całe dzieciństwo uważał się za syna swoich dziadków. Był bowiem nieślubnym dzieckiem szesnastoletniej Molly, którą traktował jak swoją siostrę. Sekret rodzinny odkrył w wieku 9 lat, kiedy jego matka miała już męża i mieszkała w Kanadzie z dala od Ripley. Prawdziwego ojca kanadyjskiego żołnierza nigdy nie poznał.

Od dziecka interesował się muzyką, ale gra na gitarze sprawiała mu wiele trudności. Po ukończeniu szkoły został listonoszem. Od 1962 roku zaczął grywać na ulicach między innymi londyńskiego West Endu.

W latach 1963-1965 dołączył do zespołu The Yardbirds, a od 1965 grywał z John Mayall & the Bluesbreakers. Wtedy też ustaliła się jego pozycja jako wybitnego gitarzysty bluesowego.

W 1966 wraz z dwoma innymi muzykami założył zespół Cream. Ich utwory charakteryzowały się dużą dozą wyrafinowanego artyzmu. Znani byli z wirtuozerskich bluesowych jamów i gitarowych solówek. Niestety muzyczne mistrzostwo Claptona i jego kolegów nie uchroniło zespołu przed rozpadem w 1968 roku.

Następnie Eric założył zespół Blind Faith, z którym zagrał tylko jeden koncert i wydał jeden album. W 1969 roku przeprowadził się do Nowego Jorku i związał z zespołem Delaney and Bonnie and Friends.

Na występy z zespołem Derek and the Dominos nałożyły się prywatne problemy Claptona z alkoholem i narkotykami. W 1971 roku zakochał się nieszczęśliwie w żonie przyjaciela Georga Harrisona – Patti. Nieodwzajemniona miłość doprowadziła muzyka do izolacji. Zaprzestał występów. Zażywał coraz większe ilości heroiny. Na jedynym wówczas koncercie z powodu uzależnienia stracił przytomność.

W 1979 roku poślubił jednak Patti, pokonał uzależnienie od narkotyków, choć wciąż jeszcze pił dosyć dużo. Rozpoczął karierę solową i ta obfitowała w sukcesy, ale jego życie prywatne nadal nie było wolne od tragedii. Zdradzał żonę. Miał dwoje nieślubnych dzieci z różnych związków. W 1989 roku rozwiódł się z Patti. W 1991 roku jego syn wypadł przez okno nowojorskiego wieżowca. Po tej tragedii Clapton napisał Tears in Heaven.

Nagrał kilka doskonałych albumów z legendarnymi muzykami: B. B. Kingiem, Carlosem Santaną, J. J. Cale'em. W 1997 roku pomógł założyć ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków na wyspie Antigua, gdzie sam pod koniec lat siedemdziesiątych leczył się z nałogów.

Od 2001 roku Clapton pozostaje w szczęśliwym związku z 29 lat młodszą graficzką, z którą ma troje dzieci (3 dziewczynki).

Kapa / time4men.pl