Nauka

Leki z tytoniu

Tytoń nie jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Ale obecnie naukowcom udało się wykorzystać genetycznie zmodyfikowany tytoń do wyprodukowania leków na kilka autoimmunologicznych oraz zapalnych chorób, również cukrzycy.

Rzut oka na mózg Einsteina

Kiedy tak wyjątkowo unikalny geniusz jak Albert Einstein objawia się światu, naukowcy muszą oczywiście zastanawiać się czy pomiędzy jego uszami znajdowało się coś wyjątkowego. Ostatnie badania nad mózgiem Einsteina stwierdzają, że pewne jego części były rzeczywiście nietypowe i mogą tłumaczyć w jaki sposób był on w stanie dotrzeć tam, gdzie żaden fizyk nie dotarł przed nim opracowując swoją teorię względności oraz inne przełomowe spostrzeżenia. Ustalenia wskazują również, że słynna miłość Einsteina do muzyki znalazła odzwierciedlenie w anatomii jego mózgu.

GALILEUSZ

Galileo Galilei urodził się w 1564 roku w Pizie, we Włoszech jako najstarsze dziecko muzyka i handlarza wełną – Vincenzo Galilei. Zgodnie z oczekiwaniami ojca rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Pizie, ale ich nie skończył Wolał poświęcić się matematyce i wkrótce został wykładowcą właśnie tego przedmiotu. Do 1610 roku uczył astronomii, geometrii i mechaniki na Uniwersytecie w Padwie. Miał troje dzieci: dwie córki i syna.