Miejsce: Sławni ludzie Naukowcy

Naukowcy

WILHELM CONRAD RÖNTGEN

Wilhelm Conrad Röntgen urodził się w Lennep w Prusach (dzisiaj Niemcy) jako jedyne dziecko handlowca i producenta odzieży. Jego matka pochodziła z Amsterdamu i w 1848 roku rodzina przeprowadziła się do Holandii, gdzie Wilhelm dorastał. Uczęszczał do szkoły technicznej w Utrechcie, skąd został jednak wydalony. Studiował inżynierię, a w Zurychu ukończył studia doktoranckie. Został profesorem w Instytucie Fizyki w Würzburgu.

DMITRIJ MENDELEJEW

Dmitrij Mendelejew urodził się w 1834 roku w Tobolsku. Rozpoczął naukę w gimnazjum. Jego ojciec zmarł nagle. Wkrótce rodzinną fabrykę strawił pożar. Zubożała rodzina przeniosła się do Sankt Petersburga. Tutaj Dmitrij podjął studia w Instytucie Pedagogicznym. Po ich ukończeniu zdiagnozowano u niego gruźlicę dlatego w 1855 roku wyruszył na Krym, by u wybrzeży Morza Czarnego podjąć kurację. Po powrocie zaczął wykładać chemię na petersburskim uniwersytecie.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Maria Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie w wywodzącej się z drobnej szlachty rodzinie z tradycjami nauczycielskimi. Jej ojciec uczył matematyki i chemii, zaś matka prowadziła pensję dla dziewcząt, na której początkowo pobierała nauki sama Maria.

LUDWIK PASTEUR

Urodził się w 1822 roku we wschodniej Francji, w miasteczku Dole jako syna grabarza. Ukończył studia przyrodnicze w Paryżu, następnie był nauczycielem fizyki w Dijon. Od 1854 roku wykładał na uniwersytecie w Lille, a 3 lata później został rektorem uczelni paryskiej.

DANIEL GABRIEL FAHRENHEIT

Fahrenheit urodził się w 1686 roku w Gdańsku jako potomek znanej rodziny kupieckiej. Jego rodzice zmarli w 1702 roku po zjedzeniu trujących grzybów. W wieku 16 lat Gabriel zaczął pobierać nauki w szkole handlowej w Amsterdamie. Młodego Fahrenheita interesowały jednak nauki przyrodnicze dlatego podjął badania na tym polu. Od 1707 roku podróżował do Berlina, Lipska, Drezna, Kopenhagi. Był wykładowcą chemii w Amsterdamie. W Hadze natomiast osiadł i zajmował się wyrabianiem termometrów, barometrów i wysokościomierzy.

Strona 1 z 2