Miejsce: Sławni ludzie Naukowcy MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Maria Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie w wywodzącej się z drobnej szlachty rodzinie z tradycjami nauczycielskimi. Jej ojciec uczył matematyki i chemii, zaś matka prowadziła pensję dla dziewcząt, na której początkowo pobierała nauki sama Maria.


Później uczyła się w gimnazjum. Udzielała korepetycji, by wesprzeć finansowo swoją starszą siostrę – studentkę medycyny w Paryżu. Była guwernantką w Krakowie i Sopocie. W tym czasie zakochała się z wzajemnością w Kazimierzu Żórawskim. Jednak rodzina wybranka stanowczo sprzeciwiała się ich związkowi.

W 1891 roku wyjechała do Paryża na zaproszenie swojej siostry, której wcześniej pomagała. Tutaj jako pierwsza kobieta w historii została studentką fizyki i chemii na Sorbonie. W 1895 roku poślubiła Piotra Curie francuskiego doktora fizyki. Wkrótce urodziły im się dwie córki – Eve i Irene.

W 1903 roku Maria wraz z mężem dostała Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycie radioaktywnych pierwiastków – radu i polonu. W tym samym roku została pierwszym doktorem-kobietą na wydziale fizyki. Trzy lata później Piotr Curie zginął przejechany przez wóz konny. Maria kontynuowała swoje prace naukowe. W 1911 roku dostała kolejną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie metod otrzymywania i oczyszczania pierwiastków promieniotwórczych.

W tym czasie wdała się w romans z żonatym francuskim fizykiem Paulem Langevinem. Związek ten oburzał ksenofobiczne środowiska Francji tym bardziej, że kochanek był 4 lata młodszy od Marii – cudzoziemki i ateistki.

W 1913 roku dwukrotna noblistka ufundowała prywatny Instytut Radowy, który stał się miejscem badań fizycznych, chemicznych i medycznych, a także kuźnią talentów.

W czasie I wojny światowej Skłodowska została szefową wojskowej komórki medycznej. Po zakończeniu  wojny zaangażowała się w zakładanie instytutów do walki z rakiem na całym świecie. Jedna z pierwszych tego typu placówek została ufundowana w Warszawie w dzisiejszym Instytucie Onkologii.

Maria zmarła w 1934 roku na białaczkę spowodowaną prawdopodobnie nadmiernymi dawkami promieniowania, którym ulegała w trakcie prowadzonych badań. Jako pierwsza została pochowana pod kopułą paryskiego Panteonu.

W Lublinie istnieje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

KaPa