Miejsce: Sztuka Obrazy

Obrazy

Obraz DANAE - Gustav Klimt

Nawiązuje tematem do mitologicznej historii córki króla Argos Danae. Według przepowiedni jej ojciec miał zginąć z ręki wnuka. By tego uniknąć zamknął Danae w komnacie. Wówczas Zeus, pod postacią złotego deszczu nawiedził ją i uczynił brzemienną. Z tego związku urodził się Perseusz. Inna wersja mitu mówi, że Gromowładny zstąpił w potajemnej formie, by uchronić się przed gniewem Hery.

Obraz Moneta: IMPRESJA WSCHÓD SŁOŃCA

Impresja. Wschód słońca to obraz dzięki któremu ruch młodych malarzy XIX wieku został nazwany impresjonizmem. Datuje się go na 1872 rok, ale w rzeczywistości powstał raczej w 1873 roku. Prawdopodobnie został namalowany jednorazowo (w czasie jednej sesji), bez poprawek Przedstawia port Havre we Francji: wypływające łodzie, zacumowane u wybrzeży statki, zatokę. Woda od dawna fascynowała Moneta, by ją malować kupił nawet łódkę.

OBRAZ: ŚNIADANIE NA TRAWIE - MANET

Śniadanie na trawie powstało na przełomie lat 1862/1863. Wystawiony zaraz po ukończeniu w Salonie Odrzuconych obraz wywołał oburzenie i wstrząsnął paryską publicznością. Szok wywołała przede wszystkim zupełnie naga, niczym nieskrępowana kobieta siedząca z dwoma kompletnie ubranymi mężczyznami w jednym z zakątków paryskiego lasku. Modelkami pozującymi do obrazu były: przyszła żona malarza Suzanne Leenhoff i prostytutka Victorine Meurent. Postać ma twarz Victorine i krągłe ciało Suzanne. Dwaj mężczyźni to brat Manet'a – Gustave i przyszły szwagier – Ferdinand.

ŚMIERĆ MALCZEWSKIEGO

Od momentu śmierci ojca malarza w jego obrazach zaczął pojawiać się nawracający motyw ostatecznego kresu. Nikt tak, jak Malczewski nie potrafił przedstawić śmierci: bardziej plastycznie, ekscytująco, zagadkowo. Ten najwybitniejszy przedstawiciel polskiego symbolizmu wspaniale, dwuznacznie podchodził do zatrważającej kwestii końca.

SZAŁ PODKOWIŃSKIEGO

Szał to najsłynniejszy z obrazów Podkowińskiego i jednocześnie jedno z najbardziej rozpoznawanych dzieł malarstwa w Polsce. Znawcy uznają go za pierwszy prawdziwy przejaw symbolizmu w sztuce krajowej. Pokazany po raz pierwszy szerszej publiczności jednych zachwycał, innych oburzał. Dziś u niektórych wciąż może budzić konsternację.

Strona 1 z 3