Miejsce: Sztuka Obrazy NARZECZENI Z WIEŻĄ EIFFELA

NARZECZENI Z WIEŻĄ EIFFELA

Otula się liliową mgłą/ Zapomniany świat i płynie, płynie w dal/ Z kogucim i baranim łbem/ Na białej chmurze ginie, hen... Te słowa jednej ze znanych piosenek to kwintesencja świata, jaki w swych obrazach utrwalił Marc Chagall.Marc Chagall urodził się w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska (dziś Białoruś) w dość biednej rodzinie żydowskiej. Dlatego wpływy judaistyczne są bardzo wyraźne w jego twórczości.Obraz Narzeczeni z Wieżą Eiffela, tak jak prawie wszystkie pozostałe, jest pełen chasydzkich symboli i tradycji, które Chagall wyniósł jako spuściznę z rodzinnego miasteczka.

W tle za centralnie umieszczoną parą znajduje się miniatura żydowskiego ślubu. Państwo młodzi stoją pod baldachimem ślubnym (chuppa). Ponad nimi unoszą się fantastyczne, hybrydyczne postacie, charakterystyczne dla twórczości Chagalla, pół-koza, pół-skrzypce (atrybut klezmerów), dwa anioły, czerwono-żółte duże Słońce. Obok narzeczonych widzimy wielkiego ptaka – jakby białego koguta, który może być symbolicznym przedstawieniem samego Chagalla. Jest też zapewne nawiązaniem do lat dzieciństwa, kiedy to przyszły malarz żył w otoczeniu zwierząt domowych.

Rzeczywistość na obrazie jest zupełnie odrealniona, bajkowa. Ponad maleńkimi domkami unoszą się dziwne postacie. Tytułowa para jest olbrzymia i płynie w powietrzu. Wszystko jest niezwykle kolorowe, wielobarwne. Obrazy tego wybitnego malarza przywołują na myśl dziecinne rysunki. Są pełne życia, radosne, fantastyczne, baśniowe, zaskakujące.

W jego dziełach triumfuje szeroko pojęta metafora, senne marzenie, żydowski świat dzieciństwa oraz kolaż kultury, otaczającego świata i wyobraźni.

KaPy