Miejsce: Przyroda Parki Narodowe

Parki Narodowe

BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY

Fot: Konrad Kurzacz wikipedia.pl CC-A 3.0W 1932 roku w południowo-wschodniej Polsce, w okolicach miasta Białowieża na terenie istniejącej tam puszczy utworzono Białowieski Park Narodowy. Obecnie ten ścisły rezerwat zajmuje ponad 10 000 ha i należy do najlepiej zachowanych naturalnych terenów leśnych w Europie.

PARK NARODOWY KOMOÉ

W północno-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej znajduje się park narodowy Komoé założony w 1953 roku. Jego powierzchnia wynosi ponad 11 000 km2. Krajobraz tworzy tu przede wszystkim sawanna poznaczona drzewami akacjowymi.

PARK NARODOWY KAKADU

Ten unikalny archeologicznie i botanicznie rezerwat leży w północnej części Australii. Został założony w 1978 roku. Skalne obrazy w jaskiniach w Ubirr, kamienne rzeźby pokazują umiejętności i sposób życia rdzennych mieszkańców regionu. Szacuje się, że prehistoryczne plemiona mogły tu żyć 20 a nawet 40 000 lat temu. Do dziś obszary te zamieszkują Aborygeni. Nazwa pochodzi od zniekształconej formy słowa tubylców Gagudju.

PARK NARODOWY BIZONA W KANADZIE

W północno-wschodniej części prowincji Alberta w Kanadzie znajduje się założony w 1922 roku Park Narodowy Bizona Leśnego. Obecnie tutejsza populacja tego dużego ssaka wynosi około 2000 osobników. Park leży na prawie 45 000 km2 i jest największym tego typu miejscem w Kanadzie.

PARK NARODOWY YELLOWSTONE

Powstały w 1872 roku park narodowy Yellowstone leży przede wszystkim w stanie Wyoming w USA, ale rozciąga się również na stany Montana i Idaho. Obejmuje powierzchnię prawie 9000 km2.

Strona 1 z 2