Miejsce: Przyroda Parki Narodowe PARK NARODOWY KAKADU

PARK NARODOWY KAKADU

Ten unikalny archeologicznie i botanicznie rezerwat leży w północnej części Australii. Został założony w 1978 roku. Skalne obrazy w jaskiniach w Ubirr, kamienne rzeźby pokazują umiejętności i sposób życia rdzennych mieszkańców regionu. Szacuje się, że prehistoryczne plemiona mogły tu żyć 20 a nawet 40 000 lat temu. Do dziś obszary te zamieszkują Aborygeni. Nazwa pochodzi od zniekształconej formy słowa tubylców Gagudju.

Park słynie z różnorodności roślin - ponad 1 700 gatunków. Flora obszaru jest jedną z najbogatszych w północnej części kontynentu. Są tu unikalne rodzaje traw, które potrafią sobie radzić z wysokimi temperaturami i długim okresem suszy. Nizinne obszary słyną z drzew eukaliptusowych. W rejonach zalanych przez kilka miesięcy rosną lilie i roślinność bagienna. Można tu też znaleźć obszary tropikalnych lasów monsunowych i zarośla namorzynów u wybrzeży Morza Arafura.

Równie bogaty jest świat zwierząt. Żyje tu około 60 gatunków ssaków (w tym kangury, kolczatki, psy Dingo), 117 – gadów i 280 – ptaków. Są tu dwie odmiany krokodyli: słodko- i słonowodne. Można je podziwiać płynąc po rzece South Alligator. Nie brakuje też żółwi, węży, waranów i żab.

Atrakcję stanowią wysokie wodospady – wśród nich największy, dwustumetrowy - Jim Jim.

KaPy